Startup ze stáje Photon Energy spustil v Austrálii koncentrovanou solární elektrárnu
Australský startup RayGen, v němž má podíl na pražské burze zalistovaná společnost Photon Energy, oficiálně zahájil provoz své inovativní solární elektrárny Carwarp. V jihoaustralském státě Victoria zkolaudovala takzvanou koncentrovanou solární elektrárnu, ke které je připojeno hydrotermální úložiště energie. Pro Photon Energy jde o klíčový milník, protože chce na projekt navázat svou vlastní elektrárnou s řádově větším výkonem.
Projekt Carwarp, který RayGen označuje jako „největší energetické úložiště nové generace“, vyšel na 27 milionů australských dolarů, tedy v přepočtu bezmála 400 milionů korun. Původně se počítalo s tím, že se elektrárnu podaří spustit na přelomu loňského a letošního roku. Příčinu odkladu firma nekomentovala.
Elektrárna disponuje třemi megawatty výkonu a hydrotermálním úložištěm o kapacitě 50 megawatthodin. Pro představu, největší připravované bateriové úložiště v Česku má pojmout kapacitu pětkrát menší a fungovat má začít během roku 2025.
A jak nová technologie RayGenu funguje? U koncentrovaných solárních elektráren soustava zrcadel soustřeďuje sluneční energii do jednoho ohniska, ve kterém se ohřívá médium. Většina dosavadních systému koncentruje paprsky přímo na médium, například do solného roztoku v centrální věži elektrárny. RayGen ovšem přidává mezikrok. Jeho hlavní inovací je fotovoltaický článek, který dokáže pracovat při nadstandardních 700 stupních Celsia a díky současné výrobě tepla i elektřiny podstatně zvyšuje účinnost systému, uvedl v loňském rozhovoru pro e15 šéf společnosti Photon Energy Georg Hotar.
„Solární panely na tento článek zrcadlí paprsky, a ten pak produkuje jak elektřinu, tak teplo. Teplo v podobě horké vody ukládá do hyperizolované nádrže, část elektřiny používá ke chlazení vody a přebytek elektřiny posílá přímo do sítě. V nejvhodnější dobu pak díky teplotnímu rozdílu vody ve dvou oddělených nádržích vyrobí pomocí turbíny další elektřinu, třeba i v noci,“ vysvětlil Hotar.
Spuštění elektrárny Carwarp je podle Hotara důležité, protože se tím technologie osvědčila a Photon Energy tak může nabírat investory na svůj vlastní projekt. Původně energetická firma s českými kořeny počítala s elektrárnou o výkonu 300 megawattů, nyní ale plánovanou australskou elektrárnu s označením Yadnarie plánuje s výkonem o třetinu nižším, tedy 200 megawatty. O dvě třetiny se tím zmenší i kapacita, zhruba na 1,2 gigawatthodin.
Celkové náklady mají dosahovat 600 milionů australských dolarů, tedy 8,6 miliardy korun. I v tomto ohledu jde o změnu plánu. Původní záměr s 300 megawatty počítal s investicí do výše 500 milionů eur, což činí v přepočtu přibližně 12 miliard korun.
Navzdory podstatným změnám v parametrech Photon Energy nadále s projektem počítá. Nyní společnost pokračuje v přípravách tak, aby v polovině příštího roku mohla definitivně rozhodnout, zda k investici přistoupí.
Technologie RayGenu dává smysl především v regionech s intenzivním slunečním svitem, dostatkem volných pozemků a s nižší stabilitou elektrické sítě. Kromě Austrálie do této kategorie oblastí spadá například Jižní Afrika, Blízký Východ nebo částečně i Amerika.
Profesor Bruce Mountain, šéf výzkumného týmu Victoria Energy Policy Centre, který zkoumá trendy v energetice, vidí v technologii potenciál. Zda se ale prosadí, podle něj rozhodne ekonomika. Pokud by výrazně klesly ceny baterií, nemusel by to byznys model RayGenu unést, sdělil australskému listu The Sydney Morning Herald.
Společnost Photon Energy má v RayGenu přibližně osmiprocentní podíl. Kromě ní investoval do startupu také americký ropný gigant Chevron nebo například AGL, největší výrobce elektřiny v Austrálii.
Photon Energy je solární firma Čechorakušana Georga Hotara a Čechoaustralana Michaela Gartnera, která působí zejména v Austrálii a Maďarsku a poslední dobou také v Rumunsku. V Česku má solární parky o výkonu patnácti megawattů.
Nepočítáme-li přečerpávací vodní elektrárny, dosud největší úložiště energie je v Maroku. Vedle solární elektrárny Ouarzazate tam stojí termální zásobárna energie o kapacitě tří gigawatthodin, jež jako médium využívá tavenou sůl. Největší Muskova farma baterií, která leží v Jižní Austrálii, má kapacitu „jen“ 450 megawatthodin.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!