Investor s pohledávkami prodal holešovický Riveroff. Budovu získal významný architekt
Holešovická budova Riveroff, která je součástí kancelářského komplexu Port7 nedaleko Trojského mostu a nádraží Holešovice v Praze, mění majitele. Byznysmen a pohledávkový spekulant z Brna, který je známý mimo jiné bojem se skupinou Arca, ji prodal společnosti významného českého architekta z Českých Budějovic.
Budovu Riveroff na břehu Vltavy prodala za 110 milionů korun společnost Servis-24 brněnského investora a pohledávkového spekulanta Jana Čermáka. Jeho jméno sice není z nejznámějších, tento podnikatel však v minulosti operoval v řadě velkých insolvenčních kauz v Česku. V tandemu s fondem IFIS Marka Indry válčí také s padlou společností Arca Investments, která dluží v Česku miliardy.
Spolupráci s Čermákem nedávno oznámil také mediální podnikatel a moderátor Jaromír Soukup, kterému má firma Servis-24 pomáhat s optimalizací jeho byznysu. Soukup, který stojí za vydavatelstvím Empresa Media, TV Barrandov a agenturou Médea, odráží již nějaký čas návrhy na insolvenci.
K holešovické budově, která nese nově název Riveroff, přišel Čermák také v rámci insolvenčního procesu. Za celým projektem Port7 původně stála skupina Geone developera Milana Janků. Ta však spadla do insolvence. Výstavbu nových budov proto následně převzala stavební skupina Skanska. Starší budovu určenou k rekonstrukci získal právě Čermák, který ji následně zrekonstruoval a nyní prodal. Budova však podle informací e15 pravděpodobně pod novým vlastníkem dozná dalších změn, které se promítnou na vnější fasádě a více se tak přiblíží podobě, kterou firma prezentuje na vizualizacích.
„Původně jde o stavbu ze 70. let, která byla v zanedbaném stavu. Získali jsme ji z insolvenčního procesu. Náš byznys model je v těchto případech vždy podobný: efektivně opravit, dodat další přidanou hodnotu v podobě třeba garáží a nových společenských prostor a pak buď pronajímat, nebo prodat,“ popisuje Jan Čermák.
Brněnský podnikatel má za sebou barvitou historii. V devadesátých letech si odseděl rok ve vězení za podvod, pracoval pro ČKD za vlády Petra Speychala a v roce 1998 s Karlem Lopraisem vyhrál slavnou rallye Paříž–Dakar.
Servis-24 založil Čermák v roce 2013. Firma se specializuje především na nemovitosti a pohledávky. Věnuje se investiční výstavbě, developerské činnosti, rozprodeji areálů a v portfoliu má také správu a údržbu fotovoltaických elektráren. Stará se jak o budovy vlastní, které pronajímá, tak o budovy ve vlastnictví jiných firem.
Riveroff míří do jihočeských rukou
Budovu Riveroff, která nabízí celkem 1500 metrů čtverečních kancelářských ploch, od Čermáka koupila jihočeská společnost 4 MTK. Ta se k prodeji nevyjádřila. Také prodávající strana nechtěla informace o kupci komentovat.
Podle obchodního rejstříku však za společností 4 MTK stojí architekt Martin Krupauer, který vede jeden z nejvýznamnějších českých architektonických ateliérů – Atelier 8000. Krupauer se podílel spolu se slavným architektonickým týmem Jeana Nouvela na ikonické stavbě Zlatý Anděl na pražském Smíchově. Vytvořil mimo jiné také koncept Fora Karlín, výrazně se podepsal na moderní podobě Českých Budějovic či skiareálu Lipno, který spoluvlastní. V poslední době se o něm mluví mimo jiné v souvislosti s projektem Vltavské filharmonie v Praze, na který dohlíží.
Riveroff je součástí zmiňovaného projektu Port7 společnosti Skanska. Ta v těsné blízkosti holešovického nádraží přede dvěma lety odstartovala výstavbu kancelářského projektu, který tvoří tři kancelářské budovy o rozloze 35 tisíc metrů čtverečních. Na místě od té doby vznikly také restaurace a obchody. Nedaleko projektu Port7 v těsné blízkosti Argentinské ulice Skanska kompletně přestavuje socialistickou budovu Merkuria ze 70. let. Na jejím místě vzniknou moderní ekologické kanceláře s názvem Mercury.
V sousedství pak developerská skupina Finep buduje na parcelách po někdejším areálu podniku Ferona stovky bytů v rámci projektu Pergamenka. Část z nich, konkrétně 164, prodala za 1,2 miliardy švédské společnosti Heimstaden zaměřující se na nájemní bydlení. Výstavba soukromých investorů se přitom nebude soustředit pouze do dolní části Holešovic.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!