Otava válčí s kryptotěžařem. Chce zpátky stovky milionů investovaných do společného IT byznysu
Známý průmyslník a 20. nejbohatší Čech podle žebříčku e15 Petr Otava řeší ostrý spor se svým obchodním partnerem Vladimírem Vencálkem. Na kryptotěžaře už dokonce povolal právníky. Požaduje vrátit stovky milionů korun, které Vencálek údajně nepoužil podle jejich původních dohod. Otava v pondělí podal na jeho firmy návrh na insolvenci.
Loni to působilo jako revoluční událost. Byznysmen, který se úspěšně prosadil v těžkém průmyslu, se začal zajímat o nové technologie a jako jeden z prvních českých miliardářů vsadil na datacentra. Otava ohlásil spolupráci s Vencálkem, na vybudování datacenter mu přislíbil stovky milionů korun a v oficiálních prohlášeních oba aktéři slibovali velké plány.
Žebříček nejbohatších Čechů a Slováků >>>
Nyní se situace zcela obrátila. A nejde jen o datacentra, ale také o projekty spojené s blockchainem, které se staly součástí jejich společného podnikání. Od února Otava na Vencálka stupňuje tlak, protože podle něj nezajistil funkční byznys model pro datacentra, jejichž spuštění navíc nabírá zpoždění. Mezitím se ale také dramaticky znehodnotila Otavova investice do kryptoměny Callisto, na které Vencálek postavil svůj kryptoměnový byznys a kolem níž buduje ekosystém aplikací. Callisto má však nyní o řád nižší cenu než v době, kdy do ní skupina zhruba dvaceti investorů včele s Otavou nasypala vyšší desítky milionů korun.
Otava se ke sporu nechce vyjadřovat s odůvodněním, že spor už řeší insolvenční správce. Podle informací e15 se ale cítí být Vencálkem podveden, což zmiňují i v insolvenčím návrhu přiložené dokumenty. „Pochybnosti o schopnosti společnosti dodržet své závazky vůči klientovi nejenže nadále trvají, ale naopak narůstají,“ píše Otavův právník v březnové zprávě o odstoupení od smlouvy o zápůjčce. Otava do insolvenčních návrhů přihlásil pohledávky přesahující 58 milionů korun.
Vencálek ale s obviněním nesouhlasí a Otavovy kroky vnímá jako šikanu. „U projektu výstavby datacenter nám nikdy nebylo vyčteno nic konkrétního, dokonce jsem od pana Otavy dostal i nabídky na jejich odkup,“ říká Vencálek. A podobně se vyjadřuje také k výtkám ohledně znehodnocení kryptoměnového byznysu. „Pokud si kvalifikovaný investor stěžuje na znehodnocení kryptoměny, lze chápat jeho rozčarování. Každý takový investor ale dopředu musí vědět, jak je trh kryptoměn kolísavý,“ dodává Vencálek.
Petr Otava Rekordního a meziročně téměř dvojnásobného hrubého zisku (EBITDA) 5,1 miliardy korun loni dosáhla jeho MTX Group, když utržila přes 70 miliard. Budoucnost Otava vidí v udržitelnosti. Do takto zaměřených projektů skupina plánuje investovat sedm miliard během několika let. Peníze půjdou do robotizace, automatizace, technologií a do dekarbonizace. Největší investice se dočká AI Invest Břidličná, tedy největší tuzemský výrobce obalových materiálů, válcovaných polotovarů a desek z hliníku. Do modernizace jeho technologií Otavova skupina vloží 4,2 miliardy. V centru pozornosti skupiny dál stojí neželezné kovy, energetické komodity, flexibilní obaly, obchodování a služby. |
Návrhu na insolvenci čelí dvě Vencálkovy společnosti, Invictus Development a Invictus Mining, v nichž měl ještě do pondělí Otava minoritní podíly. Naopak většinový podíl má stále ve firmě DC Infrastructure Services, která měla datacentra stavět a spravovat. Z jejího představenstva Otava s použitím převahy v dozorčí radě Vencálka v únoru vyšachoval, což kryptotěžař napadl u soudu a ten mu předběžně dal za pravdu.
Podle informací e15 se Otava tímto krokem chtěl dostat k řízení firmy a ke kontrole, jak se nakládá s penězi. „Vladimír Vencálek, který projekt vytvořil, nebyl schopen předložit žádné důkazy o reálnosti byznys modelu budoucího datového výkonu,“ vysvětluje Otavovy kroky zdroj, který si nepřál být jmenován. Podle něj byla poslední kapkou marná snaha dosadit do představenstva společnosti, jež vlastní a provozuje datová centra, vlastního zástupce, který by za ni jednal společně s Vencálkem. Tuto snahu ale soud znemožnil předběžným opatřením.
„Jsem přesvědčen, že mi dá soud za pravdu. Sbírám ke všemu podklady, abych byl maximálně připravený,“ prohlašuje Vencálek, který situaci přirovnává ke tři roky starému Otavovu sporu, kdy po měsících vyhrocených sporů převzal průmyslovou společnost Strojmetal Aluminium Forging.
Miliony do kryptoměnového byznysu Vladimíra Vencálka investovaly i další známé tváře, například jeden z nejrenomovanějších českých právníků Jaroslav Havel. Také on se přidal k návrhu na insolvenci, přičemž vymáhá zhruba 2,5 milionu korun. Situaci ale nechce komentovat. „Z důvodu advokátního tajemství se k této věci nechci vyjadřovat,“ napsal Havel e15. Dalších 11,5 milionu si nárokuje byznysmen Zbyněk Kareš, spoluzakladatel přepravní společnosti CS Cargo, který od Otavy tento týden zároveň převzal veškeré jeho minoritní podíly, jež s Vencálkovým byznysem souvisely. O oprávněnosti insolvenčních návrhů bude rozhodovat Městský soud v Praze.
Hodnota kryptoměn v květnu roku 2021 začala klesat a od té doby se stále drží velmi nízko. Oproti tomu ceny elektřiny, které jsou pro datacentra klíčové, dramaticky vzrostly, a i když v posledním roce zase poklesly, na původní úroveň se podle analytiků už nedostanou.
Otava je majitelem průmyslového holdingu MTX Group, jehož tržby loni dosáhly 70 miliard korun. Do skupiny patří téměř dvacet společností, například Metalimex, Měď Povrly, AL Invest Břidličná, OKK Koksovny nebo Strojmetal Aluminium Forging. Otavovo jmění podle odhadů činí 24 miliard korun.
Vencálek svoji byznysovou kariéru založil na prodeji serverů. Když se začal rozvíjet svět kryptoměn, vsadil na nový obor a časem se vypracoval na jednoho z největších tuzemských těžařů kryptoměn.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!