Další zářez po Beat Saberu. Zuckerberg nahradí vlastní technologii pro VR produktem z Česka

Mark Zuckerberg s prototypem brýlí pro virtuální realitu.

Mark Zuckerberg s prototypem brýlí pro virtuální realitu. Zdroj: Meta Platforms

Jan Sedlák

V americké internetové společnosti Meta Platforms vyvíjející Instagram, WhatsApp a Facebook bude další silná česká stopa týkající se virtuální reality (VR). Firma v roce 2019 za miliardy korun koupila pražskou společnost Beat Games tvořící Beat Saber, nejúspěšnější VR hru na světě. Teď společnost Marka Zuckerberga navázala úzké partnerství s česko-americkým startupem Liv, který pracuje na technologii umožňující spojovat reálný a virtuální svět.

Meta do virtuální reality v průběhu několika posledních let investovala desítky miliard dolarů. Má jít o dlouhodobou vizi spojenou s tvorbou takzvaného metaverza; firma se kvůli tomu ostatně přejmenovala z původního názvu Facebook. Zuckerberg v rámci toho vedle Beat Games například za dvě miliardy dolarů koupil společnost Oculus, největšího tvůrce brýlí pro VR (Meta Quest).

Brýle pro VR umožňují uživatelům vstoupit do virtuálních světů a vnímat je podobně jako skutečnost. Tyto světy nejsou pouze dvourozměrné jako na běžných displejích, ale lze cítit jejich hloubku a třetí rozměr. Ovšem předat tento pocit někomu, kdo si brýle nikdy nevyzkoušel, je velice obtížné, což limituje marketingové a prodejní aktivity.

Zde do oboru vstupuje technologie Liv. Ta dokáže snímat reálného člověka a jeho interakci s VR a v reálném čase ho zobrazovat ve virtuálním světě, ve kterém se pohybuje. Toho lze využít například při tvorbě trailerů na VR hry. Diváci si mohou udělat představu, jak může ponoření do trojrozměrného světa vypadat. Liv využívají také youtubeři nebo uživatelé streamující VR obsah na službě Twitch (patří Amazonu). „Pomáháme umisťovat skutečné lidi do videoher a virtuálních světů,“ shrnul pro e15 AJ Shewki, jeden ze zakladatelů Liv.

Česko-americká firma se do hledáčku tehdy ještě Facebooku dostala před pár lety, když Beat Games pomocí této technologie vytvořila trailer pro Beat Saber. Meta vyvíjela konkurenční nástroj, nakonec se ale rozhodla přejít právě k Liv.

„Meta nebyla schopná vytvořit robustní řešení na tvorbu trailerů pro jejich brýle Quest. Jejich produkční studio nevytvářelo trailery v rozumném čase, kvalitě a s dobrým rozpočtem. Proto se firma rozhodla uzavřít licenční smlouvu s námi. Budujeme softwarové a produkční řešení pro většinu marketingových materiálů her publikovaných v obchodě s aplikacemi Meta Quest Store,“ popsal e15 Jaroslav Stehlík, další zakladatel Liv.

Liv kromě Zuckerberga oslovil i další známá jména. Startup zatím posbíral investice 12,8 milionu dolarů, asi 286 milionů korun. Mezi investory patří Samsung, Amazon, Sony, jeden z hlavních tvůrců VR brýlí HTC, spolutvůrce deskových her Warhammer Ian Livingstone, český fond Credo Ventures a Palmer Luckey, který Facebooku prodal zmiňovaný Oculus.

Česko-americký tým se poznal přes internet. Shewki a jeho kolega v USA vyvíjeli snímací technologii, zatímco Stehlík vytvořil software pro kalibraci, což nakonec vedlo k relokaci firmy do Prahy. „Dávalo nám to smysl, protože jsme kalibrační software neměli a potřebovali jsme technologie dát k sobě,“ vysvětlil Shewki.

Liv svůj nástroj poskytuje streamerům a dalším tvůrcům obsahu zdarma. Vydělává na licencích pro velké podniky typu Meta. Velikost obchodu jednotlivé firmy nekomentují.

Česko patří k silným hráčům v oboru VR. Kromě Beat Saberu a Liv zde funguje firma Vrgineers vyvíjející profesionální VR brýle, které pro trénink pilotů využívá i americká armáda. Společnost Somnium Space zase brzy na trh vypustí Somnium VR1, technicky zřejmě nejvyspělejší brýle určené pro běžné uživatele.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!