Český dluh vynáší víc než akcie. Investoři ho berou útokem a stát se směje, ušetří na úrocích
Investoři začali o prázdninách naplno lačnit po českých státních dluhopisech. Už od června sílící zájem o domácí vládní dluh zesílil v červenci poté, co v Česku prakticky přestaly růst ceny a burziáni tak začali spekulovat na to, že Česká národní banka ještě masivněji uvolní svou politiku. To totiž dělá z bondů lukrativní investici. Zejména velcí hráči se zároveň na poslední chvíli snaží „zamknout“ relativně solidní výnos na dlouhá léta dopředu. Z apetitu investorů těží český stát. Ten si totiž může dovolit nabídnout za své dluhy podstatně menší úrok než ještě před pár měsíci. Jen za první prázdninový měsíc tak stát mohl na úrocích za nové půjčky ušetřit víc než desetinu.
„Poptávka po českých státních dluhopisech vzrostla ruku v ruce s nižší červnovou inflací a razantnějším snížením sazeb ze strany ČNB o půl procentního bodu,“ říká šéf české pobočky Erste Asset Management Martin Řezáč. Ceny bondů ale ženou nahoru i vnější vlivy.
„Pomáhá jim i vývoj v zahraničí na hlavních dluhopisových trzích, a to především ve Spojených státech,“ dodává Řezáč. Podle indexu S&P Czech Republic Sovereign Bond mapujícího ceny bondů tak například jen od června do současnosti zhodnotily české státní dluhopisy o téměř čtyři procenta, to je například o téměř procentní bod více než pražský akciový index PX.
VIDEO: Rozhovor s investorkou Martinou Špacírovou z Hartenberg Holding pro FLOW

„Vývoj cen českých státních dluhopisů poslední měsíc nám říká, že bychom se mohli v horizontu zhruba jednoho roku dočkat nižších úrokových sazeb, než v současnosti předpokládá ČNB,“ interpretuje hlavní poselství cenového vývoje bondů portfolio manažer Raiffeisen investiční společnosti Pavel Brezmen.
Podle expertů přitom růstový trend jejich cen nemusí být u konce.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!