ČEZ vydělal podílníkům za měsíc 55 miliard. Akcie je magnetem na peníze, experti ji zatracují

Sídlo elektrárenské společnosti ČEZ.

Sídlo elektrárenské společnosti ČEZ. Zdroj: e15 Miroslav Belančin

Jaroslav Bukovský

Pořádná mela, ve které stamiliony svištěly burzou jako průtokovým ohřívačem. Taková byla realita akcií ČEZu během posledních dvou dnů. Jen v pátek se na akciích polostátní energetiky protočilo takřka 1,4 miliardy korun, tedy největší balík peněz za téměř poslední dva roky. Spouštěčem byla změna obsahu domácího akciového indexu a do výnosového rychlíku pražské burzy posledních měsíců přilákala pod vlivem efektu FOMO další velké i malé hráče. Vábničkou je pětapadesát miliard korun nového bohatství, které akcie ČEZu dokázaly investorům vygenerovat za pouhý měsíc. 

„Od pondělního rána se zvýšila váha akcií ČEZu v indexu PX, investoři tak během pátku dokupovali titul do svých portfolií,“ uvádí analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Akciím ČEZu nicméně hrálo v posledních dnech do karet prakticky všechno. Od fiskální revoluce v Německu po mysteriózní nákupy cizích entit.

„Regionální energetické tituly těží ze zvýšeného zájmu souvisejícího se schválením pěti set miliard eur infrastrukturního fondu v Německu,“ soudí analytik České spořitelny Petr Bártek s tím, že německý faktor může mít silný přeshraniční dopad mimo jiné i na domácí energetiku. „Vyloučit nelze ani pokračující spekulativní nákupy privátními investory,“ dodává Bártek. 

Právě ti vydatně nakupovali zejména před publikací výsledků ČEZu za loňský rok, jak upozornil web e15. Jen za poslední měsíc zhodnotily akcie ČEZu o více než deset procent, vzrostly tak o polovinu více než burza jako celek. S cenovkou 1108 korun za akcii se burzovní hodnota polostátní energetiky přiblížila šesti stům miliardám korun.

„Páteční nárůst aktivity na ČEZu byl dán zvýšeným zájmem drobných i institucionálních investorů,“ uvádí analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Polostátní energetika je podle něj momentálně v kurzu. „Momentum akcií ČEZu je aktuálně vysoké, příliv kapitálu od investorů bude pokračovat a je velmi pravděpodobné, že cena se přiblíží k historickému maximu,“ dodává Tomčiak. Rizikem by podle něho bylo snížení cen elektřiny na evropském trhu. Kolem svého historického vrcholu, ležícího ještě zhruba o stokorunu výše, se akcie pohybovala naposledy pohybovala v květnu roku 2023.  

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!