Groupon řízený Čechy z Pale Fire Capital je dál ztrátový. Firma si jde pro nový kapitál
Hospodaření americké e-commerce společnosti Groupon, jejímž největším akcionářem je česká finanční skupina Pale Fire Capital, je nadále výrazně v červených číslech. A to i navzdory tomu, že firma podle generálního ředitele Dušana Šenkypla udělala značný pokrok ve snižování nákladů. Kurz akcií se v prvních minutách po zveřejnění výsledků výrazně propadl. Špatnou finanční situaci firma řeší prodejem nových cenných papírů.
Tržby slevového portálu Groupon, který byl před lety inspirací pro český Slevomat, činily ve třetím čtvrtletí 126,5 milionu dolarů (2,9 miliardy korun). To bylo o 12 procent méně než ve stejném období loni. Provozní náklady klesly ještě výrazněji – ze 162 milionů dolarů loni na 111 milionů letos.
Čistý výsledek hospodaření však byl i přesto minus 41,3 milionu dolarů. Loni ve stejném období to bylo 56 milionů. Na druhou stranu provozní výsledek EBITDA, což je zisk před započtením úroků, daní a odpisů, byl v porovnání s loňským třetím čtvrtletím kladný.
Akcie se propadly o čtvrtinu
V reakci na zveřejněná čísla o hospodaření a také kvůli tomu, že Groupon plánuje vydat nové akcie a naředit tak hodnotu těch stávajících, se kurz akcií propadl ve čtvrtek večer přibližně o čtvrtinu – z úrovní okolo 13,50 dolaru na deset dolarů. Letos na jaře byl kurz krátce i pod třemi dolary.
„Udělali jsme značný pokrok k dosažení našeho cíle, kterým je vytvoření efektivní nákladové struktury,“ okomentoval výsledky generální ředitel Dušan Šenkypl. Ten stojí v čele firmy, jež se nachází ve vážných finančních problémech, od března tohoto roku. Manažer dodal, že pozornost managementu se po osekání výdajů nyní více zaměří na oblast příjmů. K jejich růstu má přispět mimo jiné větší pozornost věnovaná produktům nebo marketingu.
„Ačkoli jsme v klíčových projektech neudělali takový pokrok, jaký jsem očekával, a naše podnikání se nadále potýká s potížemi, jsem rád, že vidím postupné zlepšování naší finanční výkonnosti,“ uvedl dále Šenkypl.
I přes tato slova ale firma ve čtvrtletní zprávě investory varovala, že jsou nadále na místě „značné pochybnosti o schopnosti firmy pokračovat v činnosti“. Jde o varování, které vydávají společnosti či auditoři, když se domnívají, že během nadcházejících dvanácti měsíců od zveřejnění zprávy „je pravděpodobné“, že společnosti dojde hotovost. Nebo že hrozí, že poruší finanční kovenanty u přijatých půjček či vydaných dluhopisů.
Od začátku roku totiž během tří kvartálů ubylo na účtech firmy 180 milionů dolarů. Právě kvůli posílení likvidity, tedy hotovosti na účtech, management firmy oznámil plán na získání nového kapitálu. Součástí plánu je prodej podílů v platebním startupu SumUp. Už v říjnu Groupon oznámil, že odprodal část své investice za 8,8 milionu dolarů. Ve čtvrtek oznámil, že uzavřel dohodu na prodej další části podílu a to za deset milionů dolarů.
Prodej nových akcií
Další kapitál chce firma získat prodejem nových akcií stávajícím akcionářům v objemu 80 milionů dolarů. Upisovací kurz je stanoven na 11,3 dolaru. Nové cenné papíry koupí i Pale Fire Capital, která svého spolumajitele Šenkypla do čela Grouponu vyslala. Společnost, jejíž druhou hlavní tváří je investor Jan Barta, se navíc zavázala, že koupí i ty cenné papíry, které se nepodaří udat mezi ostatní akcionáře.
Aktuální podíl Pale Fire Capital činí společně se Šenkyplem zhruba 23 procent. Šenkypl i Barta jsou členy představenstva firmy. Kromě nich však ve společnosti působí na klíčových pozicích také další Češi z Pale Fire Capital. Mezi drobnými akcionáři Grouponu je pak i řada českých individuálních investorů.