Klondike na nové adrese. Zlato řeklo své, akcie jeho těžařů teprve promlouvají

Těžba zlata v Kanadě

Těžba zlata v Kanadě Zdroj: profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Ačkoli se ceny zlata v polovině srpna vyhouply na letos již několikátý historický vrchol, paradoxně to neplatí o akciích jeho těžařů. Jejich ceny jsou totiž stále pod historickým maximem z léta pandemického roku 2020, kdy bylo zlato o pětinu levnější než dnes. Podle znalců může právě tento nesoulad znamenat investiční příležitost. Akcie producentů drahého kovu mají totiž po opadnutí nákladového šoku vlivem vyšších cen energií a drahých peněz tendenci dohánět růstové tempo samotného zlata. To už se projevilo v uplynulých měsících. Za poslední půlrok tak například akcie těžařů podražily optikou oborového indexu Arca v průměru o padesát procent, tedy dvakrát více než zlato samotné. 

Iamgold je kanadský těžař zlata působící kromě své domoviny i v africké Burkině Faso. Ještě na počátku prázdnin roku 2020 se jeho akcie obchodovaly i za cenu kolem sedmi dolarů za kus. Poté přišly nesnáze. Nejprve tlačily na tržby slábnoucí ceny zlata, od roku 2022 pak i rostoucí náklady na těžbu. Hřebíček do rakve byznysu pak zasadil dražší kapitál v důsledku rostoucích úrokových sazeb.

Totální zlom nastal spolu se zlatým boomem v posledních šesti měsících. Akcii opustila letargie a za pouhý půlrok dokázala investorům vydělat přes sto procent. A zatímco zlato je nyní o čtvrtinu dražší než před čtyřmi lety, akcie Iamgold stojí zhruba stejně. Obdobný příběh přitom ve více či méně intenzivní podobě napsaly i další akcie z branže. Díky tomu se tak index zlatých těžařů Arca vyhoupl na bezmála dvouapůlleté maximum a přesto prý má co nabídnout i nadále. 

„Akciím těžařů obecně přeje zastavení prudkého růstu nákladů, kterého jsme byli svědky v minulém roce. Při cenové rally se obecně daří více menším a více rizikovým těžařům,“ vysvětluje šéfanalytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Růst zlata může paradoxně nejvíce nahrávat hráčům s nejhorší ekonomikou těžby, kteří se při rekordních cenách zlata dostávají do zisku.

V průměru stojí momentálně vytěžit jednu unci zlata kolem tisícovky dolarů, což aktuálně znamená kolem čtyřiceti procent z ceny zlata, nákladovost jednotlivých těžařů se ale extrémně liší. „Čím horší doly s vyššími náklady, tím teoreticky vyšší výnosový potenciál nabízejí akcie takových těžařů při růstu cen zlata a samozřejmě i naopak,“ vysvětluje analytik České spořitelny Petr Bártek. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!