Lék, který mohl přepsat dějiny, umí zastavit krvácení. I to finanční

Zatímco onemocnět hemofilií mohou pouze muži, jejími nositelkami jsou jedině ženy. Jednou z nich byla britská královna Viktorie. Právě kvůli ní se hemofilii říká nemoc králů.

Zatímco onemocnět hemofilií mohou pouze muži, jejími nositelkami jsou jedině ženy. Jednou z nich byla britská královna Viktorie. Právě kvůli ní se hemofilii říká nemoc králů. Zdroj: Tereza Kovandová

Jaroslav Bukovský

Položme si zapeklitou otázku. Proč vypadá současný svět, jak vypadá? Jednou z prozaických příčin je jednoduše fakt, že lidský život je nestejně dlouhý a závislý na timingu závažnějších chorob. Co by se stalo, kdyby byly ve své době známy převratné léky schopné změnit relativní délku dožití a umožnit tak jedněm dotáhnout jejich životní plány? Nebo kdyby naopak některé léky neexistovaly a svíčka života druhých by vyhořela předčasně?

V běhu životů i světa stačí zdánlivě drobná parametrická změna, aby se budoucnost odvíjela jiným směrem. Zároveň existují prapříčiny současného stavu světa, které ovšem historici tak jednoduše vidět nechtějí. Protože nebyly výsledkem spektakulárních zákulisních intrik, ale „jen“ nevyhnutelným dílem vyšší moci. A existují tvůrci budoucnosti a její nositelé. Jedni ji pracně a mnohdy i vlastní krví aktivně formují a ti druzí pouze předávají štafetový kolík dávného poselství či prokletí. Některé figury v sobě spojují obě role. Tak jako britská královna Viktorie, kterou lze s trochou nadsázky brát jako faktor podoby „moderního“ Ruska. K tomu se dostaneme. 

Akcie, které vzrostly třistakrát

V červnu 1994 na australskou burzu vstupuje firma CSL. Dlouhá léta předtím se věnovala biotechnologiím a vývoji léků na nejrůznější závažná onemocnění. Na parket vstupuje s cenovkou dvou australských dolarů a třiceti centů. Po startu ztrácí a po roce na burze je jedna akcie CSL k mání za pouhý jeden australský dolar. Lidé, kteří v roce 2024, tedy rovných třicet let poté, dosahují důchodového věku, netuší, že právě akcie CSL, tehdy nakoupené za symbolický dolar, mohly být tou nejlepší formou jejich penzijního spoření. Nyní stojí téměř třistakrát více. Z půlmilionových úspor by se tak dnes loučili s prací se 150 miliony na kontě.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!