Nezájem čínských odběratelů sráží ceny palladia a platiny

Platinové šperky jsou v Číně velmi populární, především jako svatební prsteny. Podle statistik Světového výboru pro platinu (WPIC) se v Číně prodá 60 procent celosvětové produkce platinových šperků.
Cena platiny se tento měsíc propadla na pětileté minimum 1087 dolarů za troyskou unci a včera se kov obchodoval na úrovni 1154 dolarů. Platina je již levnější než zlato, které se obchoduje nad 1200 dolary za troyskou unci. Za poslední rok ceny platiny klesly o více než pětinu. Palladium o stejné váze se nyní prodává za 771 dolarů. Oproti loňskému létu je o deset procent levnější.
Únorový pokles mnozí analytici vysvětlovali oslavami nového čínského roku. Analytici společnosti Macquarie si ale všimli, že pokles dovozu platiny do Číny v prvních dvou měsících dosáhl 38 procent. „To je největší dvouměsíční pokles za téměř pět let,“ poznamenali analytici ve zprávě. Cena palladia klesá navzdory rostoucím prodejům automobilů s benzinovými motory, jejichž katalyzátory palladium využívají. Právě o očekávané zdvojnásobení počtu automobilů v Číně během dalších pěti let se opírá analýza banky Barclays, podle níž potřeba nových katalyzátorů zabrání dalšímu pádu ceny palladia.
Indové přecházejí na platinu |
---|
Pád ceny troyské unce platiny pod cenu stejného množství zlata způsobil v Indii, která je největším světovým trhem zlatých šperků, přesun zájmu spotřebitelů od zlatých šperků k platinovým. Indická média informují o nárůstu poptávky o 40 až 50 procent v prvních měsících letošního roku. Tento trend má ještě zesílit, až v dubnu odstartuje tradiční indická svatební sezona. Mladí Indové prý již nyní vnímají platinu jako kov příští generace. |