Budoucností investic je digitální poradenství využívající principy AI
Klesající úrokové sazby jsou velkým tématem, investiční trh ale ovlivňují i další faktory. Podle Jana Zemana, manažera investičních produktů v Komerční bance, to v nadcházejícím období bude hlavně technologická a ekologická tranzice ekonomik nebo rostoucí důraz na přístup k investicím prostřednictvím online platforem a digitálního poradenství.
O jaké investiční produkty je dnes největší zájem?
Jsme konzervativní společnost, takže kdybych to zprůměroval, největší zájem je o fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. Teď nastává situace, kdy klesají sazby a lidé si uvědomují, že už jim spořicí účty tolik nevydělávají. Proto hledají jiné cesty.
Co byste jim doporučil?
Začínajícím investorům bych určitě doporučil zajít si pro radu za expertem. Za někým, kdo je ověřený a má licenci. Banky jsou v tomto smyslu dobrou volbou, protože jsou pod drobnohledem regulátora. Třeba v KB máme expertní investiční centrum, kde klientovi poradí, co s penězi dělat a kam je bezpečně uložit.
Expert z banky ovšem doporučí jen produkty té dané banky. Není tedy lepší jít za nezávislým poradcem?
To je taková filozofická otázka, kdo je závislejší. Jestli banka, nebo „nezávislý“ poradce, který – pokud není placen klientem – je třeba zase závislý na provizích od různých institucí. Nikdo není zcela nestranný, to v praxi neexistuje. Zakaždým prodejem je vždy nějaká motivace. V KB spolupracujeme s Amundi, což je největší správce aktiv v Evropě. Navíc se snažíme vytvářet i vlastní produkty. Nedávno jsme uvedli na trh službu KB Portfolio, v níž jsou aktivně řízené fondy fondů, ve kterých jsou podle různých rizikových profilů namixovány nejen akcie a dluhopisy, ale také komodity, alternativní investice, realitní fondy a další možnosti investování. Dále připravujeme e-brokera, aby si zkušenější klient mohl sám aktivně vybírat přímý nákup titulů, například akcií nebo ETF. Jako určitou alternativu ke klasickým investicím máme Upvest, kde lze investovat do developerských projektů. Takže věřím, že je z čeho vybírat a klient není omezen pár produkty.
Kam se dnes vyplatí investovat?
Obecně dává největší smysl vyvážené portfolio, které je ze šedesáti procent tvořené akciemi a ze čtyřiceti procent dluhopisy. Takové portfolio je svým způsobem nadčasové a dokáže udržet hodnotu i v době krizí. Vedle toho mohou investoři využít široké spektrum tematických fondů a vybrat si odvětví, o kterém jsou přesvědčeni, že nabídne růstový potenciál. Příkladem mohou být technologie, které mění zavedené pořádky a pravidla hry. Třeba trh s AI by měl podle analytiků v následujících sedmi letech růst o třicet procent ročně. To je přesně prostředí, kde se některým investorům může vyplatit být a investovat svůj kapitál.
Jakou byste volil strategii v závislosti na věku investora?
V obecné rovině platí, že čím dříve začnete, tím lépe. Tedy čím jsem mladší, tím agresivnější řešení si můžu dovolit. Je to o investičním horizontu. Když vím, že budu peníze za dva roky potřebovat, nedávám je do akciových fondů. V takovém případě je dám do řešení s jistějším výnosem, což může být dluhopis, strukturované depozitum, termínovaný vklad nebo fond peněžního trhu. Zkrátka nechám peníze ležet tam, kde vím, že tolik nebudou podléhat výkyvům ekonomického cyklu.
Jaký očekáváte další vývoj na investičním trhu? Vnímáte nějaké vzrůstající trendy?
Velkými trendy teď budou technologické a ekologické tranzice. Kromě toho se klade důraz na online platformy a digitalizaci investičního poradenství s využitím umělé inteligence. Cílem je rozšířit investice do celého spektra populace. Dnes do fondů investuje každý sedmý Čech. Naší ambicí je, aby to byl každý třetí. K tomu budeme potřebovat právě digitalizované poradenství se širokou nabídkou investičních nástrojů.
Jan Zeman Vystudoval provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity. Postupně získával pracovní zkušenosti z různých pozic ve finančních institucích včetně Komerční banky, kde dnes působí jako „tribe leader“ zodpovědný za strategický rozvoj produktů pro retailovou klientelu a privátní bankovnictví. Jeho agenda zahrnuje oblast investic, pojištění, depozit, penzijních řešení a finančního poradenství. |