Klesající úrokové sazby oživí investice do realit

reality, realitní fondy, hypotéky

reality, realitní fondy, hypotéky Zdroj: Grafika e15

Jaroslav Kysela

Aktuálním trendem centrálních bank je po několika letech boje s inflací snižování úrokových sazeb. Ostatně i Česká národní banka na svém posledním zasedání na konci června snížila svou hlavní úrokovou sazbu od prosince 2023 již popáté, a to o půl procentního bodu na 4,75 procenta. Současná fáze, takzvané uvolňování měnové politiky, znamenající faktické zlevňování peněz, má významné dopady jak na ekonomiku jako takovou, tak na investory a jejich rozhodování.

Se snižujícími se úrokovými sazbami klesají zároveň úroky na spořicích účtech, termínovaných vkladech a na dalších konzervativních investičních produktech. Investoři tak naráz stojí před rozhodnutím, jak se svými úsporami naložit. Prověřenou a relativně bezpečnou alternativu pro využití těchto prostředků můžou představovat realitní fondy.

Ty představují v rámci investičního portfolia vhodný doplněk k volatilnějším třídám aktiv, jako jsou například akcie. Navíc podle údajů Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT ČR) se investice do nemovitostí v posledních letech stávají stále atraktivnějšími. V roce 2023 došlo k nárůstu investic do realitních fondů o patnáct procent. Podle letošního průzkumu AKAT ČR považují Češi nemovitosti za jednu ze svých nejlepších investic.

Zmíněné údaje potvrzují, že Češi investicím „do cihel“ zkrátka věří. Mají k nim tradičně silný vztah a z dlouhodobého hlediska pro ně investice do nemovitostí představují často preferovanou formu zajištění finanční stability v pozdější fázi produktivního věku. Vedle skutečnosti, že jde o oblíbenou třídu aktiv, však realitní fondy ve srovnání s individuálními investičními nemovitostmi skýtají další výhody.

Především poskytují investorům rychlejší a snazší možnost zpeněžení investice, pokud potřebují hotovost. Zároveň fondy výměnou za manažerský poplatek eliminují potřebu správy a údržby nemovitostí, což investorům šetří čas a náklady spojené s vlastnictvím a pronájmem nemovitostí. Kromě toho investoři těží z profesionální správy portfolia realitních fondů a výhod spojených s kolektivním investováním. To umožňuje například větší diverzifikaci portfolia a snížení celkového rizika.

Zatímco jednotlivé nemovitosti mohou být vystaveny vyšší volatilitě a regionálním rizikům, realitní fondy mohou využívat své velikosti pro vyjednávání lepších podmínek a dosažení vyšších výnosů, což je pro individuální investory často nedosažitelné. 

Jaroslav Kysela

  • člen představenstva společnosti Investika odpovědný za portfolio management
  • V oblasti investic působí více než patnáct let. V minulosti se zabýval především obchodem v oblasti strukturovaných produktů, derivátů, dluhopisů a korporátních financí.
  • Po absolvování University of York a London School of Economics ve Velké Británii zahájil kariéru v oboru investičního bankovnictví v Londýně. Působil i v bankách Bear Stearns, HSBC či později v Raiffeisen Centrobank AG.