Češi vytvoří na EXPO unikátní les z pravěkého dřeva. Čekalo ukryté v zemi
„Les civilizací“ z pravěkého dřeva vyroste vedle českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2025. Vznikne z šest a půl tisíce let starých dubů, které nezkameněly díky tomu, že zůstaly ukryté v zemi. Bude jich 133 a les z nich vytvoří společnost Subfossil Oak.
Půjde o jediný prezentační pavilon pod širým nebem, který vznikne za podpory hlavního architekta EXPO Sou Fujimota. Na ploše původně určené pro národní pavilon jiné účastnické země.
Více než stovka subfosilních kmenů je v tuto chvíli již na cestě do Japonska. Celková hodnota exponátů přesahuje 45 milionů eur. Každý z vystavených kmenů bude pomyslně věnován jednomu národnímu pavilonu a opatřen cedulkou se jménem daného národa.
"S nápadem utvořit pro EXPO 2025 projekt v podobě pravěkého lesa jsme přišli počátkem roku 2023 a zhruba před rokem jsme zahájili jednání s organizátory světové výstavy,“ říká majitel a jednatel společnosti Subfossil Oak Marek Noga. Ocenil, že generální komisař české účasti Ondřej Soška pak jeho firmě otevřel dveře k důležitým lidem ve vedení EXPO.
„Les civilizací“ bude největší expozicí tohoto typu v historii a podle odhadu pořadatelů ji může v průběhu světové výstavy vidět až osm milionů návštěvníků. I proto společnost Subfossil Oak usiluje o zápis do Guinnessovy knihy rekordů.
"Úspěch společnosti Subfossil Oak dokazuje, že i malá česká firma se skvělým projektem má šanci uspět v Japonsku. Jeho umístění v srdci výstaviště je výjimečné a nevídané pro nejaponské soukromé subjekty," říká generální komisař české účasti Ondřej Soška.
Na dvě stě tun nákladu je v tuto chvíli přepravováno v deseti lodních kontejnerech z Hamburku do japonského Kobe. Lodě poplují kolem Afriky a trasa celkově zabere přes třicet dní. Protože se jedná o organický materiál a žádný z kmenů není identický, společnost si nechala vytvořit speciální přepravní palety pro ukotvení a proti případnému poškození během přepravy.
Jednotlivé kmeny váží od 400 kilogramů až po dvě tuny a měří 1,5 metru až 4 metry. „Specifické přírodní podmínky v Japonsku jako zvýšené riziko hurikánů a zemětřesení si navíc vyžádaly další technická opatření našich exponátů. Ty budou speciálně ukotveny do země pro zajištění maximální stability,“ doplňuje Noga. Každý kmen prošel speciálním procesem ošetření proti dřevokazným organismům, UVA a UVB záření a proti polétavému prachu a dešti.
Společnost Subfossil Oak na světovou výstavu nejede poprvé. Na EXPO 2020 v Dubaji vystavila celkem dvanáct subfosilních kmenů, které lemovaly vstup do českého národního pavilonu. Subfosilní dřevo je takové, které přetrvalo stovky nebo tisíce let ukryté v morénových sedimentech. Proti znehodnocení jej chránilo působení mikroorganismů, zejména hub a bakterií.