Japonsko je druhým největším zahraničním investorem v Česku
Ačkoli to může leckoho překvapit, druhým největším zahraničním investorem v České republice je Japonsko. Vzhledem k blížícímu se zahájení EXPO 2025 v Ósace na to upozorňuje Kancelář generálního komisaře české účasti. Většině lidí se asi v této souvislosti vybaví v první řadě výroba automobilů Toyota. Do popředí se ale dostává například i produkce zelených technologií.
Aktuálně u nás působí téměř tři stovky japonských firem. Kořeny spolupráce sahají ještě před vznik Československa. V roce 1918, ještě před navázáním oficiálních diplomatických vztahů, navštívil asijskou ostrovní zemi Tomáš Garrigue Masaryk. K vzájemnému vyslání diplomatických misí došlo v roce 1920.
Typickým příkladem spolupráce z poslední doby je vedle autmobilů výroba tepelných čerpadel či recyklovatelných obalových materiálů. Například Panasonic bude v ČR namísto televizorů vyrábět právě teplená čerpadla.
„Japonské firmy vytvářejí tisíce pracovních míst, přinášejí know-how a rovněž zvyšují konkurenceschopnost českých podniků na mezinárodní úrovni. Tyto investice jsou navíc často doprovázeny iniciativami zaměřenými na udržitelný rozvoj, což odpovídá prioritám EU i Japonska,“ zdůrazňuje Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Významným rysem vzájemných vztahů je i zájem o českou kulturu. „Pozornost Japonců dlouhodobě přitahuje například Alfons Mucha, Bedřich Smetana či Karel Čapek,“ uvedl japonský velvyslanec v ČR Kansuke Nagaoka. Japonští umělci působí i v řadě českých baletních souborů. V Japonsku se naopak výrazné oblibě těší česká kuchyně v čele s pivem.
Česko by se nyní mělo ukázat především na EXPO. Vedle unikátního pavilonu z kombinace dřeva a skla i moderními technologiemi. „Příkladem je například náš inovativní pavilon z CLT panelů nebo třeba technologie telekomunikační firmy 2N, s níž jsme letos v lednu uzavřeli partnerství a která je vývojářem prvního IP interkomu na světě,“ říká generální sekretář české účasti Ondřej Soška.
„Jednou z oblastí, na niž se nyní s ohledem na rostoucí povědomí o neoddělitelném propojení bezpečnosti v Evropě a ve východní Asii po ruské invazi na Ukrajinu chceme zaměřit, je spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany,“ uzavírá pak velvyslanec Nagaoka.