Co Čech, to deset tisíc. Stát letos vyplatí rekordní sumu na úrocích ze svých dluhů. A bude hůř

Česko letos na úrocích ze svých dluhů zaplatí přes sto miliard

Česko letos na úrocích ze svých dluhů zaplatí přes sto miliard Zdroj: ilustrace e15

Jaroslav Bukovský

Bezmála deset tisíc korun by si letos musel dát stranou každý Čech včetně batolat, pokud by měl sám za sebe platit úroky z tuzemského vládního dluhu. Účet za sekeru ve státních financích bude totiž v tomto roce rekordní a vzhledem k neochotě investorů půjčovat tuzemské vládě levně může vyjít dráže, než si ministerstvo financí původně spočítalo. Poprvé v historii tak Česko bude muset vyplatit na úrocích za své dluhy částku převyšující sto miliard korun. Situace se přitom bude dále zhoršovat, a to dokonce i pokud by země dokázala sestavit vyrovnaný rozpočet. 

„Ve státním rozpočtu je na dluhovou službu letos vyčleněno 98,9 miliardy korun. Při růstu výnosů státních dluhopisů je ovšem možné, že skutečné náklady letos přesáhnou hranici sto miliard korun,“ uvádí hlavní ekonom Deloitte David Marek. Už jen ministerstvem financí prognózované náklady na dluh jsou o jedenáct miliard anebo také o dvanáct procent vyšší než v minulém roce. I ten byl přitom v této disciplíně rekordní. Právě růst výnosů, jinými slovy vyšší úroky požadované investory za půjčku vládě, hraje momentálně proti Česku. 

Důvodů je více, nicméně všechny mají geopolitický charakter. Nejprve rozvířilo emoce investorů zvolení Donalda Trumpa. Nejnovějším, zato však ještě intenzivnějším faktorem je pak uvolnění německé dluhové brzdy a rozvolnění Berlína v jeho přístupu k půjčkám. To sice může pomoci ekonomice, věřitelé Evropy, včetně Česka, ale vůči kontinentu vydatně přitvrdili. 

VIDEO: Jak si sestavit portfolio aneb investujeme do akcií a ETF

Video placeholder
📈 Kupujeme akcie a ETF | Praktické sestavení portfolia 💰 • e15

„Euforie z německé a vůbec evropské fiskální dluhové expanze otočila směr vývoje výnosů státních dluhopisů na evropském a samozřejmě i na českém trhu,“ upozorňuje ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Zkraje roku se totiž zdálo, že finanční trhy dokázaly vstřebat Trumpův efekt a chystají se opět půjčovat vládám, včetně tuzemské, levněji. Bezpečnostní osamostatnění Evropy, vnucené Amerikou, hrozící strmým růstem zadluženosti starého kontinentu a záplavou nových státních dluhopisů ale způsobilo pravý opak.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!