Když je peněz příliš. Banky mají u ČNB naspořené skoro tři biliony, není kde je udat

Banky mají aktuálně uloženo u ČNB nejvíce peněz za poslední dva roky

Banky mají aktuálně uloženo u ČNB nejvíce peněz za poslední dva roky Zdroj: Grafika e15

Jaroslav Bukovský

Přes dvanáct a půl miliardy korun vyplatila Česká národní banka jen během května na úrocích domácím bankám za peníze, které u ní mají uložené. Vkladů bank u centrální banky jdoucích za stále atraktivní úrokovou vábničkou přitom během posledního roku vytrvale přibývá. Koncem dubna měly domácí bankovní domy uloženo u ČNB 2,89 bilionu korun. To je zhruba o deset procent více než před rokem a zároveň nedaleko od historického maxima z dubna 2022. Důvodem je mimo jiné přebytek peněz, které banky nedokážou spotřebovat ve svém tradičním byznysu, tedy půjčování peněz. Pro centrální banku je nicméně objem vyplácených úroků komerčním bankám momentálně jednou z nejvýznamnějších příčin více než čtyřsetmiliardové ztráty nahromaděné v posledních letech. 

„Vklady bank u ČNB zhruba v posledním roce a půl stoupají. Tento nárůst jde primárně na vrub úročení těchto vkladů sazbami ČNB, když sazba byla od června 2022 do prosince 2023 na úrovni sedmi procent,“ uvádí mluvčí národní banky Jaroslav Krejčí.

Banky se odkládání peněz u centrální banky ale nevzdaly ani po prosinci, kdy ČNB začala snižovat sazby a tím mimo jiné i úročení bankovních vkladů. Od ledna do dubna tak v ČNB přibylo dalších zhruba padesát miliard korun. Balík bankovních peněz u ČNB však podle Krejčího zvyšuje třeba také slábnoucí preference lidí držet hotovost. Část hotovostního polštáře pak banky mohou uložit u ČNB. 

Téma úročení bankovních vkladů je zejména v Česku klíčové a jeho první kapitola se datuje do roku 2013, kdy ČNB spustila devizové intervence, kterými do roku 2017 držela uměle slabou českou měnu na kurzu 27 korun za euro. Výsledkem intervenčních transakcí byl mimo jiné prudký růst vkladů bank u ČNB. Aktuálně tak tuzemské banky drží kolem 27 procent všech svých aktiv v podobě vkladů u centrální banky. S tím pak souvisí i značné náklady ČNB na úrokové platby bankám, jejichž vklady jsou úročeny základní sazbou centrální banky, tedy aktuálně 5,25 procenta. 

„Českou národní banku dohání objem natištěných peněz z období kurzového závazku. Náklady měnové politiky nejsou zadarmo a je to vidět na úložkách, jejichž objem roste,“ uvádí portfolio manažer Erste Asset Management Tomáš Kroužel. Současná výše bankovních vkladů při aktuálním úroku znamená ročně kolem 150 miliard korun vyplacených na úrocích komerčním bankám. Vklady přitom narůstají i přesto, že úročení těchto peněz Českou národní bankou od prosince do současnosti kleslo téměř o dva procentní body. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!