Královské úročení. Česká spořitelna si od investora půjčila balík dolarů, dá mu vydělat
Česká spořitelna připravila s nadsázkou malý dárek pro jednoho ze svých velkých investorů. A totiž bezmála miliardový balík bondů nezvykle vydaný v amerických dolarech a nabízející výnos, na který momentálně v Česku nedosáhne nikdo z běžných střadatelů na spořicích účtech napříč bankovním trhem. Nabídka je natolik atraktivní, že by tím spořitelna podle expertů dokázala bez problémů nabrat i násobky zmiňované částky. Tolik kapitálu, a hlavně za tak vysokou cenu ale dcera rakouské Erste Bank nepotřebuje. Dolarovou várkou bondů má spořitelna primárně naplnit požadavky regulátora na finanční polštář v případě potenciální příští finanční krize.
„Hlavním cílem vydání dluhopisů je naplnění regulatorních požadavků na strukturu pasiv banky a další posílení naší schopnosti financovat domácí firemní sektor,“ uvádí Filip Hrubý z České spořitelny. Balík bondů v objemu čtyřiceti milionů dolarů, tedy v přepočtu kolem 930 milionů korun, vydala banka v závěru října. Podle zdroje e15 obeznámeného s transakcí putovaly dluhopisy formou privátní nabídky do portfolia jediného investora, který si přál zůstat v utajení.
„Privátní emise dluhopisů je relativně běžným nástrojem, který banky využívají k získávání financování či kapitálu v případech, kdy buď velikost emise nedosahuje úrovní typických pro veřejné nabídky, nebo z důvodu nižší potřeby financování či méně standardních parametrů vyhovujících pouze konkrétním investorům,“ vysvětluje expert Raiffeisenbank Maroš Hrnčiar. Emise dolarových bondů není v Česku běžná. V minulosti prodala investorům před pandemií balík bondů za sto milionů dolarů například realitní skupina CPI miliardáře Radovana Vítka.
VIDEO: Německo naši ekonomiku táhne dolů. Věřím, že katastrofa nás nečeká a zvládne to, říká viceguvernérka ČNB Zamrazilová pro FLOW

„Vydání dluhopisu v dolarech sice není zcela obvyklé pro náš region, ale je bezproblémové z hlediska možností dalšího investování získaných prostředků,“ dodává Hrnčiar. Dluhopisy splatné za tři roky ponesou v příštích letech výnosy navázané na vývoj základních úrokových sazeb v ekonomice, přinejmenším v prvním roce si ale investor přijde na výnos atakující 5,5 procenta.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!