Konec příběhu o české spáse světa. Zázračná přeměna oleje v bioplast po sobě nechala spáleniště dluhů

Zdroj: grafika e15

Jaroslav Bukovský

Měl to být spektakulární příběh o tom, jak český nápad změní svět. Mělo to být dost možná to nejzvláštnější pouto mezi Prahou a Pekingem, osvobozené od jakékoli ideologie a politiky. Česká firma Nafigate měla být zároveň přesně tím, co zemi stále tak palčivě chybí. Totiž spojnicí mezi akademickým světem a byznysem. Původní jádro celé myšlenky bylo poměrně prozaické, nepostrádalo ale dojem velkoleposti. Konkrétně dovážet použitý fritovací olej z čínských kuchyní a za pomoci technologie českých inženýrů jej měnit na biologicky odbouratelný plast. Z ambiciózního plánu bohužel nic nebude. Definitivní tečku za ním udělali byznysmeni z Nafigate letos v září. Za celým projektem zůstalo ale nepříjemné dědictví. V rukách jej drží věřitelé a má formu jen obtížně splatitelných dluhů. 

„Dlužník (tedy Nafigate – pozn. red.) vyhodnotil svou aktuální situaci a dospěl k závěru, že není schopen provést reorganizaci způsobem uvedeným dle schváleného reorganizačního plánu, a to konkrétně prodejem části jeho závodu,“ uvádí právník Nafigate Jan Jakl v zářijovém návrhu na změnu řešení insolvenčního řízení firmy z reorganizace na konkurz. Insolvenční soud posléze návrh schválil.

Snahou firmy bylo najít investora, který by odkoupil část jeho obchodního závodu za podmínek a v rozsahu stanovených reorganizačním plánem. Tím se měla firma zachránit a potenciálně byznysově vrátit do hry. „Navzdory veškerým snahám a jednáním s relevantními subjekty se dlužníkovi doposud nepodařilo zajistit investora, který by přistoupil na podmínky stanovené dle reorganizačního plánu,“ dodává Jakl. 

Kupcem a zachráncem Nafigate měla být podle letošních vyjádření firmy americká společnost Colorescience. Jak ale Nafigate letos v červenci uvedla, Američané bojovali s následky hurikánu a českou akvizici nejdříve odložili a pak celý proces ukončili. To zároveň znamená byznysový epilog. „Konkurz je konečná, končí zpeněžením majetku. Zároveň se obecně zhoršuje pozice věřitelů, protože průměrně v rámci reorganizace dosahují vyšší míry uspokojení,“ zdůrazňuje právník Bystrík Bugan z advokátní kanceláře Bugan Legal.

Celý příběh Nafigate vygradoval v červenci 2022, kdy na sebe společnost sama podala insolvenční návrh poté, co podle svých slov ztroskotala jednání s investorem o zásadním navýšení kapitálu ve společnosti. Následující dvě léta se pak odehrála v prostředí snahy firmy o reorganizaci, přičemž tento proces vyvrcholil právě letos v září tím, že firma další potenciální fungování vyloučila. Nafigate za sebou přitom nechal skoro osm stovek dlužníků primárně z řad investorů do dluhopisů. Těch vydala firma rovnou tři emise. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!