Obchody s potravinami, ikonické hračkářství i ruské benzinky: Deset značek, které už v Česku nenajdete

Hračkářství Hamleys

Hračkářství Hamleys Zdroj: Anna Vacková, E15

Šimon Kačírek

Na tuzemský trh vstupuje každoročně velké množství nových značek a firem. Jsou však mezi nimi i ty, které se zde uchytit nezvládnou. Buď neobstojí proti silné konkurenci, dostanou se do finančních problémů, nebo je zasáhne jiná, těžko předvídatelná situace. Podívejte se na deset známých značek, na něž už v Česku nenarazíte.

Carrefour

Rok odchodu z Česka: 2006

Hypermarket Carrefour fungoval třeba v pražském obchodním centru Nový Smíchov. Snímek je z 23. června 2001.Hypermarket Carrefour fungoval třeba v pražském obchodním centru Nový Smíchov. Snímek je z 23. června 2001. | Profimedia.cz

Francouzský maloobchodní řetězec obchodů s potravinami působil v Česku nedlouho na přelomu tisíciletí. První pobočku otevřel v roce 1998 v Plzni, nakonec jich měl po republice celkem jedenáct. Jeho podnikání v Česku však bylo ztrátové a společnost se tak v roce 2006 rozhodla prodat síť svých obchodů konkurenčnímu Tesku a z Česka odejít.

V současné době působí značka například v sousedním Polsku, Belgii, Francii či v Brazílii a Argentině. Franšízové pobočky má pak v Africe na Blízkém východě či na Tchaj-wanu. V roce 2023 společnost přesto do Česka znovu nakoukla, i když bez vlastních poboček. Své produkty začala v tuzemsku nabízet v rámci spolupráce s řetězcem JIP v jeho prodejnách.

Hervis

Rok odchodu z Česka: 2022

HervisHervis | Profimedia

Rakouský prodejce sportovního vybavení se stal jednou ze společností, které z Česka vyhnala pandemie koronaviru. Problémy koncernu nicméně začaly ještě před jejím příchodem, následné restrikce však firmu dorazily. Po konci jejího dvacetiletého tuzemského působení přebral některé z jejích necelých dvaceti poboček konkurenční Intersport. Ve svém domovském Rakousku má značka v současnosti přes sto obchodů.

Lukoil

Rok odchodu z Česka: 2014

LukoilLukoil

Ruská petrochemická společnost Lukoil provozovala napříč Českem necelou padesátku čerpacích stanic. Na tuzemském trhu vydržela sedm let, v roce 2014 svou síť benzinek prodala maďarské společnosti MOL. Za jejím odchodem stály i sankce, které Západ uvalil na Rusko po anexi Krymu v témže roce.

I v současné době má firma své čerpací stanice v řadě evropských zemí. Kromě Rumunska či Srbska na ně lze narazit i v Belgii nebo Nizozemsku.

Nordsee

Rok odchodu z Česka: 2022

NordseeNordsee | Profimedia

Ani německou síť restaurací Nordsee, zaměřující se na rybí pokrmy, neušetřil koronavirus. Společnost přišla do Česka v roce 2004 a své provozovny umisťovala do obchodních center. Firma však v důsledku nuceného zavření restaurací během covidu přestala být schopna splácet své závazky a v době odchodu z tuzemska měla dluhy 40 milionů korun. Kvůli tomu dostala z prostor, kde se její restaurace nacházely, výpověď. Nyní působí v Německu či v Rakousku. Dvě pobočky má také v Bratislavě.

Hamleys

Rok odchodu z Česka: 2024

HamleysHamleys | E15 Michaela Szkanderová

Britské hračkářství Hamleys otevřelo v pražské ulici Na Příkopě svůj obchod v roce 2016 a plány mělo opravdu velkolepé. Třípatrová prodejna o rozloze šest tisíc metrů čtverečních se měla stát vstupní branou značky na český trh, kde chtěla mít ve svém oboru až desetiprocentní podíl. V následujících letech sice otevřela i dva další obchody, jeden přímo na Letišti Václava Havla a druhý v přilehlém outletu, víc se však už nestalo.

Počátkem minulého roku se ale firma Inexad, která české pobočky provozovala, nedohodla na prodloužení licence. Hračkářství Hamleys se tak proměnilo na indoor zábavní centrum pod názvem The Playground.

Gigasport

Rok odchodu z Česka: 2012

GigasportGigasport | Gigasport

Rakouské prodejny se sportovními potřebami byly ještě před patnácti lety na tuzemském trhu jedním z největších hráčů ve svém oboru. Neobstály ale v konkurenci, která do Česka začala proudit, například v podobě tehdy v tuzemsku startujícího francouzského řetězce Decathlon. Na vině byly i nižší příjmy českých domácností v době tehdejší hospodářské krize, které tím pádem ani tolik neutrácely.

Gigasport se proto vlivem poklesu tržeb a ztrátového hospodaření rozhodl v roce 2012 zavřít všech svých 11 poboček v Česku. Do dneška už řetězci zůstalo pouze 10 obchodů v Rakousku.

Iceland

Rok odchodu z Česka: 2022

IcelandIceland | Creative Commons

Brexit následovaný covidem. To byla smrtelná kombinace pro britský maloobchodní řetězec Iceland, orientující se převážně na mražené potraviny. Po odchodu Velké Británie z Evropské unie se zhoršily možnosti převozu britského zboží do Evropy. V roce 2022 tak síť obchodů začala postupně zavírat své pobočky, kterých měla v Česku kolem deseti.

O výrobky britské značky však čeští zákazníci nepřišli zcela. Koupit je lze stále přes internetový supermarket Košík.cz. Některé produkty značky má ve své nabídce i Globus. Prodejny má řetězec momentálně pouze ve Velké Británii.

Electro World

Rok odchodu z Česka: 2024

Electro WorldElectro World | ctk

Prodejce spotřební elektroniky provozoval napříč Českem desítky obchodů a od svého vstupu na trh v roce 2002 se stal jedním z největších tuzemských hráčů ve svém oboru. Loni na jaře však koupila společnost HP Tronic, vlastnící Datart, skupinu Nay, pod kterou spadal Electro World. V průběhu roku pak došlo k začlenění jeho poboček právě pod síť prodejen konkurenčního Datartu.

Forever 21

Rok odchodu z Česka: 2019

Forever 21Forever 21 | Reuters

Americký oděvní řetězec přišel na český trh v roce 2016. Příliš dlouho zde však nevydržel. Již o tři roky později vyhlásil bankrot a kromě Česka odešel i ze zbytku Evropy. Firmu se tehdy podařilo zachránit, nedávno však problémy opět vyvstaly. V březnu značka již podruhé za šest let vyhlásila bankrot, a to v důsledku klesající návštěvnosti obchodních center a růstu internetové konkurence. Podnik se předtím snažil najít kupce pro svých 350 obchodů ve Spojených státech, avšak neuspěl.

Telepizza

Rok odchodu z Česka: 2020

TelepizzaTelepizza | profimedia.cz

Na samotném začátku pandemie koronaviru zavřel i španělský fastfoodový řetězec zaměřující se na pizzy. Do Česka vstupoval v roce 2017 a provozovny tehdy přebíral od českého konkurenta, společnosti Forty’s Pizza. I když se původně mělo jednat jen o dočasnou uzavírku, svoje restaurace už Telepizza znovu nikdy neotevřela.