ODEMČENO: Škoda Auto opouští korunu, firmy skupují ocel, v Praze se uvolní tisíce bytů
Na montážní lince jsou za sebou vozy v pevném pořadí a projíždějí standardními pozicemi, na kterých jsou prováděny vždy pevně dané činnosti shodné pro vyráběný model.
•
Zdroj: Škoda Auto
Škoda Auto přechází z korun na eura i kvůli elektromobilům. A není sama. Přechod zvažují i další průmyslové podniky. Stavební firmy kvůli válce na Ukrajině skupují předraženou nedostatkovou ocel. Obávají se zastavení staveb. Pražský trh s byty čeká změna způsobená válkou na Ukrajině. Až tisíce nemovitostí mohou být na prodej.
Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a k důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného.
České koruny mizejí z pokladen tuzemských podniků. Ne snad že by firmy zásadně chudly, národní měnu ale postupně nahrazují eury. Příkladem je Škoda Auto. Na společnou evropskou měnu se přeorientuje od příštího roku. V položce „funkční měna“, jež označuje primární měnu v účetnictví, již automobilka nepovede koruny, ale eura. Důvodem je mimo jiné růst podílu elektromobilů na výrobě. V Česku to zdaleka není ojedinělá záležitost, význam eura totiž dál roste.
Stavebníci čelí kritickému nedostatku oceli, chybějí jim především válcované výrobky a betonářské výztuže. Hrozí proto zpomalení, či dokonce úplné zastavení probíhajících staveb. Důvodem jsou omezené nebo přerušené dodávky železné rudy z Ukrajiny, odkud Česko loni dovezlo kolem pěti milionů tun materiálu. Přerušené jsou také dodavatelské řetězce některých polotovarů z Ruska. Cena oceli proto strmě roste.
Žádný větší odliv ukrajinských dělníků nenastal, popisuje situaci na stavbách spolumajitel developerské firmy Gartal Rostislav Petchenko, rodák z Chersonu. Příliv uprchlíků vnímá pozitivně. „Vím o spoustě volných pozic, kde už platové požadavky neodpovídají tomu, na co jsme byli zvyklí před měsícem. Za dvacet tisíc hrubého nešlo sehnat žádnou pomocnou sílu. Teď už ano,“ říká developer a věří v široké uplatnění Ukrajinek.
Investiční fondy by mohly přijít o výhodu nižšího zdanění, říká ministr financí Stanjura v pořadu Kvartál E15
Ministr financí Zbyněk Stanjura | E15
Norsko je nejvyspělejší elektromobilovou zemí na světě. Vydali jsme se proto prozkoumat ten pověstně skvěle fungující e-systém zblízka. Ano, po norských silnicích se prohání jedna tesla za druhou, což je balzám pro oči i uši. Nabíjecí infrastruktura nás však vrátila do tvrdší reality.
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu oznámil, že Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary a platby se chystá požadovat v rublech. Opatření, které se má týkat „nepřátelských zemí“, tedy i Česka, se Rusko chystá zavést v nejbližších dnech. „Je to takový majstrštyk, kdy na podporu rublu ruská strana přestane plýtvat vlastními eury a bude jej podporovat eury cizími,“ míní hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. „Jde však jen o krátkodobé řešení. Rubl to po nějaký čas může ochránit před dalším poklesem, ovšem jen velice uměle a jen na oko,“ dodal.
Když před rokem dorazila do Čech zpráva o úmrtí 56letého byznysmena, investora a majitele skupiny PPF Petra Kellnera při nehodě vrtulníku na Aljašce, byl to obrovský šok nejen pro finanční svět. „Odešel člověk, který zanechal velice významnou stopu v naší novodobé podnikatelské i společenské historii. Bude tu obrovsky chybět,“ reagoval tehdy například šéf České spořitelny Tomáš Salomon.
Loterijní společnost Allwyn spadající pod skupinu KKCG Karla Komárka se letos opět může těšit z výsledků společnosti OPAP. Řecká loterie, kterou Allwyn ovládá, meziročně zlepšila všechny finanční ukazatele. Česká skupina si tak na dividendách a mimořádné platbě akcionářům může přijít na přibližně šest miliard korun. Informaci deníku E15 potvrdila mluvčí skupiny Allwyn Dana Dvořáková.
Český byznys začíná absorbovat uprchlickou krizi. Z dat ministerstva práce, která má deník E15 exkluzivně k dispozici, vyplývá, že tuzemské firmy zaměstnaly od začátku války již přes 7400 ukrajinských uprchlíků. Celkem je v zemi přes 270 tisíc nově příchozích Ukrajinců, většinou žen a dětí.
UiPath, Productboard nebo PriceFx. To jsou příklady před lety neznámých startupů, na které v jejich začátcích vsadili investoři z Credo Ventures. Společnost před více než deseti lety spoluzakládal Ondřej Bartoš. „Na českém trhu investici získá více projektů, než by ji získat mělo,“ říká partner Credo Ventures v rozhovoru pro deník E15. Ondřej Bartoš vystoupí tento týden na International E-commerce Summitu, který deník E15 pořádá.