Propouštění, dražší hypotéky i státní dluh. Trumpovo vítězství se může bolestivě propsat do Česka
Znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem může mít široký a zásadní dopad na tuzemskou ekonomiku. Staronový vládce Bílého domu může nejen v příštích letech seškrtat růst české ekonomiky, ale také se stát i faktorem chronicky zvyšujícím domácí inflaci, zdražujícím české půjčky včetně hypoték či financování státu. Symbolem tuzemské přecitlivělosti na výsledek amerických prezidentských voleb se stal hned ve středu ráno pád české koruny. Ta se totiž s dvouprocentním skokovým poklesem vůči dolaru stala třetí nejbolestivěji zasaženou měnou světa po oznámení Trumpova vítězství. I kdyby se nejtemnější scénáře Trumpových ekonomických ambicí nenaplnily, vnese nový prezident podle expertů do globální ekonomiky pořádnou porci chaosu.
Donald Trump má šanci ovlivnit domácí ekonomiku skrze více kanálů. Tím zřejmě nejzásadnějším by bylo uvalení až dvacetiprocentních cel na unijní vývozy, což by Česko zasáhlo primárně z pozice subdodavatele německých exportérů. „Naplňující se scénář totálního vítězství republikánů na nás bude mít v ekonomické oblasti výrazně negativní dopad. Lze předpokládat slabší český růst v nejbližších letech a pravděpodobně i vyšší nezaměstnanost, než na jakou jsme byli zvyklí doposud,“ uvádí exguvernér České národní banky Jiří Rusnok.
VIDEO: Trump se bude chtít pomstít Číně i Evropě, česká koruna po jeho vítězství šokově oslabila, říká Jaroslav Bukovský

Kvůli avizované protekcionistické politice Rusnok rovněž v příštích letech očekává i vyšší americkou inflaci, která si vyžádá přísnější měnovou politiku, což ovlivní i ostatní centrální banky světa. „Ostatní měnové autority počínaje Evropskou centrální bankou budou pod tlakem, aby nepřipustily příliš velké oslabení svých měn vůči dolaru,“ dodává Rusnok.
Nejen koruna a měny dalších rozvíjejících se ekonomik, ale dokonce i euro se může ocitnout pod dlouhodobým tlakem. Americký dolar totiž podle ekonomů nabídne zřejmě vyšší úročení než v případě vítězství Kamaly Harrisové a bude k sobě lákat globální kapitál. „Nepřímým vlivem vítězství Donalda Trumpa může být vyšší volatilita na finančních trzích a s ní spojený tlak na většinu slabších měn,“ soudí Dominik Kohut ze strategického poradenství PwC.
Cestou, jak předejít kolapsu měn, přitom bude držet sazby výše. I v Česku může proto vytrvat fenomén relativně drahých půjček déle než v případě vítězství demokratické kandidátky. „Pro Česko to bude znamenat dražší peníze po delší dobu, než pokud by byla zvolena Harrisová,“ soudí ekonom společnosti XTB Jiří Tyleček.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!