ČEZ a další hnědouhelní těžaři upravují své těžební plány. Vše zatím směřuje k roku 2030

Lom Vršany

Lom Vršany Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Ondřej Souček

Na pondělní valné hromadě polostátní energetické skupiny ČEZ, která proběhla minulý týden, se kromě dividendy diskutovala i budoucnost uhelného byznysu. Mluvčí společnosti Ladislav Kříž mimo jiné uvedl, že ČEZ nejpravděpodobněji ukončí těžby uhlí v roce 2030, tedy mnohem dříve, než původně očekával. Kvůli zhoršení ekonomiky celé uhelné energetiky podobný osud očekávají i ostatní tuzemští hnědouhelní hráči.

ČEZ nyní provozuje dva hnědouhelné lomy v severočeské pánvi – Nástup Tušimice a Bílina. U obou lokalit ještě nedávno počítal minimálně s rokem 2033, u druhé zmíněné měl povolení těžit dokonce do roku 2035. 

Těžba se ale bude přestávat vyplácet s tím, jak se budou uhelné zdroje pod tlakem emisních povolenek transformovat na jiná paliva. „Předpokládáme, že těžba uhlí skončí do roku 2030 – a tím i těžba v Bílině. Ale uvidíme, jak se bude vyvíjet situace na energetických trzích,“ sdělil Kříž na valné hromadě.

Připomněl, že přede dvěma roky začala vpádem ruských vojsk na Ukrajinu energetická krize, kterou nikdo nečekal a která energetiku převrátila naruby.

„V takový moment se vše mění. Zatím se k zastavení těžby v Bílině do roku 2030 nezavazujeme žádným silným příslibem, ale samozřejmě náš předpoklad je, že do roku 2030 končí využívání hnědého uhlí v České republice,“ uvedl Kříž.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!