Čtyři scénáře dělení ČEZ. Stát tají, jak chce ovládnout jadernou energetiku

Stát chce ovládnout jádro, ale váhá se způsobem dělení ČEZ.

Stát chce ovládnout jádro, ale váhá se způsobem dělení ČEZ. Zdroj: Veronika Kolářová, E15

Ondřej Souček

Jen pár týdnů před tím, než loni v létě kulminovaly rekordní ceny energií na burze, premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že stát hodlá ovládnout klíčové elektrárny v zemi. Energetikům tím dal jasnou zprávu, že je v plánu zestátnění nebo minimálně rozdělení polostátní skupiny ČEZ. Od té doby vláda dodržuje přísné informační embargo. Většina analytiků se nicméně shoduje, že stát svou roli v ČEZ nakonec pravděpodobně posílí, minimálně v oblasti jaderné a dost možná i uhelné energetiky. Mělo by to své výhody i nevýhody.

Detaily možného rozdělení vláda přísně střeží. Nevyjadřuje se k němu ani ministerstvo financí, které vlastní bezmála 70 procent ČEZ, ani ministerstvo průmyslu a obchodu, pod něž energetika spadá. Obecnými odpověďmi na toto téma se vyzbrojila i sama skupina ČEZ. Odborníci, kteří často platí za energetické insidery, proto mohou jen sázet na jednotlivé scénáře. A také proto se v lecčems neshodují.

Gnerální ředitel ČEZu Beneš o restrukturalizaci podniku

Video placeholder
Hráči: Gnerální ředitel ČEZu Beneš o restrukturalizaci podniku • hrc, Fameplay Live/Blesk

Zatímco analytik společnosti ENA Jiří Gavor a ředitel strategie poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer, očekávají, že nějaká reorganizace přece jen nastane, šéf skupiny Amper Jan Palaščák se domnívá, že stát si na takový krok netroufne. Variantu, že by mohlo plánované zestátnění zcela vyšumět, označil už v únoru za nejpravděpodobnější také byznysmen Pavel Tykač.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!