Mimořádné zdanění rafinerií přinese jednotky miliard. Čerpacím stanicím se patrně vyhne

„Dlouhodobá finanční stabilita subjektů kritické infrastruktury je pro energetickou bezpečnost ekonomiky zásadní. Kombinace vyšší daňové zátěže a nižší míry investic do modernizace a rozvoje by ekonomice v dlouhodobém horizontu neprospěla, “ varuje Pavel Kaidl, mluvčí společnosti Unipetrol, která spadá pod PKN Orlen.

„Dlouhodobá finanční stabilita subjektů kritické infrastruktury je pro energetickou bezpečnost ekonomiky zásadní. Kombinace vyšší daňové zátěže a nižší míry investic do modernizace a rozvoje by ekonomice v dlouhodobém horizontu neprospěla, “ varuje Pavel Kaidl, mluvčí společnosti Unipetrol, která spadá pod PKN Orlen. Zdroj: Profimedia.cz

Stát by rozšířením mimořádného zdanění na rafinérie a distributory a prodejce paliv mohl získat dvě až tři miliardy korun.
Pokud by mimořádná daň skutečně dopadla na rafinerský a palivový byznys, nejzasaženějšími firmami by byly polská společnost PKN Orlen, maďarská firma MOL a státní podnik Čepro.
Ministerstvu financí se nelíbí vysoká cena paliv u společností PKN Orlen a MOL, kterou nechtějí snížit, přestože oproti minulým rokům mají několikanásobné marže.
4 Fotogalerie
Ondřej Souček

Stát by rozšířením mimořádného zdanění rafinerií a distributorů paliv mohl získat dvě až tři miliardy korun. Vychází to z propočtů Národní ekonomické rady vlády (NERV), která zavedení daně z neočekávaných zisků, takzvané windfall tax, včera vládě doporučila.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!