Munice do nových děl bude včas, ujišťuje armádu STV Group po hádce s CSG a Explosií
Měla to být ukázková spolupráce dvou zbrojařských skupin, které, přestože si tvrdě konkurují ve výrobě munice, se při získání velké armádní zakázky dokážou dohodnout. Když ministerstvo obrany v roce 2022 přikleplo napřímo STV Group jako jedinému českému výrobci dělostřeleckých nábojů kontrakt za 10,2 miliardy korun, předpokládalo zapojení skupiny CSG a společnosti Explosia, státního producenta střelných prachů a trhavin. Záměr ale ohrozil spor firem. STV Group nyní ujišťuje, že munici určenou pro nové francouzské houfnice Caesar dodá podle upraveného harmonogramu. Zpoždění nabere i přejímka samotných děl.
Mezi klíčové komponenty nábojů ráže NATO 155 milimetrů patří pláště vyráběné slovenskou ZVS Holding, kterou vlastní CSG, a samospalitelné hnací moduly, vyvinuté a vyráběné Explosií. Dosud ale munice jako celek se všemi součástmi nezískala potřebnou certifikaci.
Otevřený spor podle CSG a Explosie odstartovalo vyjádření šéfa speciálních projektů STV Group Pavla Berana v médiích. Skluz měla údajně způsobit nepřipravenost subdodavatelů, zejména slovenské ZVS, která neměla pláště nábojů řádně otestované. Další problémy prý zavinilo dlouhé vyjednávání s Explosií.
Tvrdá reakce CSG a Explosie
„Vyzýváme společnost STV Group, aby přestala svalovat odpovědnost za případná zpoždění v muničním projektu pro houfnice Caesar na své dodavatele, včetně firem skupiny CSG. Pokud by toto jednání pokračovalo, jsme připraveni se bránit i právní cestou,“ reagoval mluvčí CSG Andrej Čírtek.
A přidal svoji verzi: STV objednala pláště u ZVS teprve letos 20. června, tedy rok a půl po uzavření smlouvy s rezortem obrany. Slovenský podnik vyrobil muniční komponenty včas a dodávka měla proběhnout do 30. srpna, zpozdila se ale o necelý měsíc, protože STV neměla včas vyřízenou licenci potřebnou pro přepravu muničních komponent ze Slovenska do Česka. „Společnost STV Group dodávku plášťů bez problémů akceptovala a nedala najevo sebemenší námitky,“ upozorňuje Čírtek.
Podobně to vidí i Explosia: „Poskytli jsme STV Group tisíc modulů BC-E ke zkouškám už v roce 2023. Smlouva na další dodávky byla odsouhlasena v červnu 2024, ale STV Group ji dosud nepodepsala, proto nelze hovořit o zpoždění dodávek. Jedná se tedy o zavádějící informaci, která se nezakládá na pravdě.“ Podle informací e15 navíc Explosia zahájila testy pro certifikaci modulů sama a je připravena je dokončit příští rok. Odzkoušet další typ modulů TC-F pak předpokládá v roce 2026.
Předseda správní rady STV David Hác v reakci na vyjádření CSG a Explosie ujistil, že si STV dosavadní spolupráce s oběma partnery na projektu váží. „Je mi líto, že naše nevhodně formulovaná odpověď na dotaz novináře vzbudila v našich partnerech pocit, že je kritizujeme,“ uvedl. „Situaci jsme si s nimi vysvětlili osobně. Ujistili jsme je, že se rozhodně nejednalo o úmysl je poškodit, a omluvili se jim,“ doplnil.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!