Starý byt ve stavu oči pro pláč? V Česku investiční hit, který ročně vydělá i desítky procent

Starší byty před rekonstrukcí se na trhu váží zlatem

Starší byty před rekonstrukcí se na trhu váží zlatem Zdroj: Tomeš Michael / E15

Jaroslav Bukovský

Omšelý, temný byt, na kterém se za posledních pár dekád prakticky nic neudělalo? Co se může někomu zdát takřka jako rodinné prokletí, je právě nyní horkým investičním hitem napříč Českem. Po starých bytech volajících po rekonstrukci totiž momentálně lační nejen standardní bytová poptávka, ale i investoři, kteří byty skupují s vidinou rychlého zisku. Ten se skutečně dostavuje. A to mnohdy, aniž by kupec s bytem cokoli udělal. Hned v šesti českých krajích totiž byty, které nejsou tak docela v cajku, vydělaly za rok více než akcie na Wall Street. 

„O byty před rekonstrukcí mají zájem buď koncoví uživatelé, kteří si pak ve vlastní režii byt zrenovují a ve výsledku je vyjde levněji než byt v novostavbě či po rekonstrukci, anebo drobní developeři, kteří se zaměřují na jednotlivé byty, na kterých realizují svou přidanou hodnotu,“ uvádí partner Feira Real Estate Vlastimil Šedivý.

Výsledkem je masivní tlak na růst cen. Ten se sice pohybuje napříč republikou značně nerovnoměrně, někdy ale dosahuje meziroční cenový skok bytů před rekonstrukcí i několika desítek procent. Tedy i násobky růstového tempa bytů obecně. 

„Na sociálních sítích a videoplatformách vidíme, že je aktuálně hodně influencerů, kteří doporučují investování do nemovitostí a jejích renovací,“ vysvětluje rostoucí poptávku po těchto bytech Hana Kontriš, manažerka oborových služeb Seznam.cz. Obdobným typům investic navíc nahrává i vývoj ekonomiky. „Takzvané flipování nemovitostí, tedy nákup nemovitosti a její rychlý ziskový prodej, bylo pro investory v době stoupajících úrokových sazeb riskantní. Nyní, když sazby klesají, se jim může opět více vyplácet a lákat i méně zkušené investory,“ dodává Kontriš. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!