Režisér Jákl nebo Rittigův právník. Majitel Cryfinu Holler sbíral peníze všude, razií to neskončilo
Padlý kryptopodnikatel Václav Holler dokázal o svém byznysu přesvědčit i některé známé osobnosti českého byznysu či zástupce umělecké branže. Svědčí o tom aktuální soupiska více než dvou stovek přihlášených věřitelů, z nichž někteří uvízli v investorské pasti jménem Cryfin i s částkami v řádu desítek milionů korun. Z dokumentů publikovaných v insolvenčním rejstříku zároveň vyplývá, že Holler si půjčoval milionové sumy ještě v loňském roce. Tedy dávno poté, co v jeho firmě v březnu 2022 provedla razii Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Příkladem je pohledávka s kódovým označením P-109 (totožnost věřitele je redakci známa, pozn. red.) přihlášená koncem dubna. „Věřitel na základě smlouvy o zápůjčce ze dne 27. dubna 2023 poskytl insolvenčnímu dlužníkovi zápůjčku ve výši 3,3 milionu korun, kterou se dlužník zavázal vrátit do osmnácti měsíců, a to včetně úroku ve výši 2,2 procenta měsíčně,“ uvádí právní zástupce věřitele advokát Martin Jebavý v dokumentu přihlašujícím pohledávku do insolvenčního řízení.
Půjčku tedy Holler získal jedenáct měsíců po zásahu policie v jeho firmě Cryfin a pouhé tři měsíce před tím, než na něho bylo vydáno usnesení o zahájení trestního řízení. Na doplňující otázky e15 nicméně Holler nereagoval.
Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že jen nezajištění věřitelé měli v polovině května přihlášené pohledávky za více než 1,2 miliardy korun. Zajištění věřitelé, kteří by teoreticky mohli umořit své dluhy z Hollerova majetku přednostně, si nárokují další vyšší desítky milionů korun.
Jak uvádí insolvenční rejstřík, zajištění není v jejich případě zase tak velkou výhodou, jediným výraznějším aktivem padlého podnikatele je byt v Hradci Králové oceněný na částku kolem pěti milionů korun.
Seznam všech Hollerových věřitelů přitom obsahuje i některá jména známá z českého veřejného života.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!