Válka o AI zrychluje. Šéf Amazonu se opřel do OpenAI a Microsoftu a uvedl konkurenci Nvidii

Šéf Amazon Web Services Adam Selipsky (vlevo) a ředitel Nvidie Jensen Huang

Šéf Amazon Web Services Adam Selipsky (vlevo) a ředitel Nvidie Jensen Huang Zdroj: Jan Sedlák

Jan Sedlák

Nástup generativní umělé inteligence zvyšuje už tak velkou soutěživost mezi největšími technologickými společnostmi. Adam Selipsky, výkonný ředitel největšího poskytovatele cloudových služeb Amazon Web Services (AWS), na konferenci v Las Vegas, které se e15 zúčastnila, nelichotivě komentoval nedávné dění v organizaci OpenAI finančně podporované Microsoftem. Zároveň představil alternativu k ChatGPT a AI čipy konkurující Nvidii.

Situace v OpenAI byla nejsledovanější byznysovou událostí poslední doby. Představenstvo nejdříve odvolalo šéfa organizace Sama Altmana, aby ho později po obřím interním i veřejném tlaku jmenovalo zpátky.

OpenAI díky vývoji AI modelů GPT spustila možnou revoluci v IT, na což jako investor naskočil Microsoft, který technologie OpenAI integruje do svých produktů. Amazon je velký rival Microsoftu, obě firmy soutěží zejména v provozování cloudů. AWS je podle čísel firmy Statista s podílem 32 procent světovou jedničkou, Azure od Microsoftu je s 22 procenty druhý.

Microsoft se v boji o podobu AI spoléhá hlavně na OpenAI, čehož se Selipsky snažil využít. „Opravdu nechcete provozovatele cloudu vázaného primárně k jednomu poskytovali AI modelů. Potřebujete možnost volby. Myslím, že události posledních dní to jednoznačně ukázaly,“ sdělil ve Vegas v narážce na dění v OpenAI.

AWS proto spustil službu Bedrock, v rámci níž jsou k dispozici různé AI modely včetně LLaMA od Mety nebo Claude od firmy Anthropic. Právě do Anthropiku chce Amazon investovat až čtyři miliardy dolarů a vytvořit úzkou spolupráci podobnou té, jakou má Microsoft s OpenAI. „Náš první model jsme natrénovali v AWS,“ uvedl ve Vegas ředitel Anthropiku Dario Amodei.

Anthropic se také podílí na optimalizaci čipů pro AI, které si Amazon sám vyvíjí a nasazuje v cloudu. AWS představil jejich druhou generaci označenou jako Trainium2. Jde o přímou konkurenci čipů od společnosti Nvidia, která díky rapidnímu nástupu AI velmi rychle roste. Ve třetím čtvrtletí aktuálního fiskálního roku měla nejlepší výsledky v historii. Tržby meziročně vyrostly na trojnásobek (18,1 miliardy dolarů), čímž Nvidia překonala Intel.

Paradoxní je, že Selipského během vystoupení v Las Vegas doplnil zakladatel a šéf Nvidie Jensen Huang. Ten oznámil, že AWS nasadí nejnovější a nejmodernější AI čipy od Nvidie (H200, L40S a L4). Obě firmy také pracují na cloudovém superpočítači obsahujícím 16 384 kusů čipů GH200 s obrovským výkonem 65 exaflopů pro výpočty umělé inteligence. „Doposud jsme v AWS nasadili dva miliony našich AI akcelerátorů,“ shrnul Huang.

Pozice Nvidie v dodávkách čipů pro AI je v současné době neotřesitelná. To je důvod, proč se AWS i přes vývoj konkurenčních čipů s Nvidií nadále úzce kamarádí. V IT byznysu je něco takového poměrně běžný jev, pro který se vžila zkratka „frenemy“ kombinující anglická slova friend a enemy, tedy přítel a nepřítel zároveň.

Vlastní čipy pro AI označované jako Maia nedávno avizoval také Microsoft. Nasazovat je bude ve svém cloudu Azure, termín ale nebyl specifikován. I toho Selipsky využil, když řekl, že „někteří poskytovatelé cloudu o svých AI čipech stále jen mluví“.

Amazon a Microsoft si rovněž vyvíjejí vlastní procesory nasazované v serverech pohánějících samotné cloudy. Amazon ve Vegas představil už čtvrtou generaci procesorů Graviton. Microsoft před pár dny oznámil první generaci procesorů Cobalt, které začne používat příští rok.

Oba konkurenti u procesorů využívají licencovanou technologii od firmy ARM, což je přímá konkurence Intelu a AMD. Podobné kroky dělá i například čínský Alibaba Cloud. Hlavně díky těmto hráčům se podle společnosti Bernstein Research dostalo ARM v oblasti serverů rychle na desetiprocentní tržní podíl s potenciálem dalšího růstu.