Co slibují noví ministři podnikatelům? Dálnice, stavební zákon i řešení energií
Konec předvolebním slibům, nastupuje vládní odpovědnost. Páteční jmenování nové vlády Petra Fialy (ODS), který přes víkend uvedl do úřadu téměř všechny své ministry, vyvolalo velké očekávání mezi podnikateli a firmami. Zemi přebírá Fialův kabinet ve zranitelném stavu a bude hrát velkou roli, jakým způsobem přistoupí ke koronavirové a energetické krizi, chybějícímu rozpočtu i ke strmě rostoucí inflaci.
Ještě do konce roku chce nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) přijmout opatření na zmírnění energetické krize. Vysoké ceny elektřiny i plynu netrápí jen domácnosti, ale i firmy. Síkela v rámci vlády ustavil pracovní skupinu, ve které zasednou ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jurečka jako jedno z opatření zmínil podporu firem a domácností při využívání obnovitelných zdrojů. Do budoucna by měla země podle Síkely usilovat o větší energetickou soběstačnost.
Síkela chce kromě toho připravit rychlou pomoc pro podnikatele zasažené koronavirovou krizí. Podle ministra je také třeba více podporovat podnikání a export. V České republice by podle něj mělo vznikat více výrob s finální produkcí a služeb s vyšší přidanou hodnotou.
Vláda by také chtěla přehodnotit povinnosti malých a středních podnikatelů. „Cílem bude prozkoumat možnosti, zda není možné ve spolupráci s ostatními ministerstvy některé povinnosti zrušit a dosáhnout omezení byrokratické zátěže," uvedl nový ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty).
Velkou prioritou pro takřka všechny ministry je předsednictví České republiky Radě EU, které proběhne příští rok. „Považuji to za výjimečnou příležitost k prosazení našich zájmů,“ domnívá se Síkela, podle něhož je to příležitost vyjednat co nejlepší podmínky v rámci evropské zelené dohody, tzv. Green dealu. V důsledku se totiž dotkne všech oblastí života, byznysu, průmyslu, zemědělství, dopravy i sociální oblasti. Šéfka rezortu životního prostředí Hubáčková apeluje na to, aby ministři spolu své kroky koordinovali. „Spolupráce, doufám, přinese to, že budeme umět dobře a rychle čerpat finanční prostředky, abychom se s tím brzy vyrovnali,“ řekla.
Hubáčková chce co nejdříve zavést opatření k postupnému omezení a zastavení těžby uhlí. O termínu bude vláda ještě jednat, ve hře je rok 2030. Uhelná komise doporučila ukončit v Česku využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038.
Programové priority nové vlády:

Velkým tématem bude rovněž novela stavebního zákona. Byť se podařilo bývalé vládě prosadit po několika letech vyjednávání nový stavební zákon, nastupující koalici se jeho podoba nelíbí. Jeho účinnost odloží o rok, mezitím má šéf rezortu místního rozvoje Ivan Bartoš (Piráti) přijít s řešením sporných bodů. Část podnikatelů v oboru nicméně kritizuje průtahy, stávající stavební zákon podle nich zdržuje stavební řízení.
Developeři budou mít zřejmě možnost podílet se na výstavbě obecního bydlení. Bartoš nevylučuje rozpracování záměru své předchůdkyně Kláry Dostálové (ANO) na výstavbu nájemního bydlení prostřednictvím PPP projektů, tedy ve spolupráci se soukromým sektorem.
Velké plány má nová vláda také v dopravě. Nastupující šéf rezortu Martin Kupka (ODS) slibuje dokončit 200 kilometrů nových dálnic. „Musíme pohnout s dostavbou Pražského okruhu. Stejně tak potřebujeme dokončit D1 u Přerova a rozestavět co nejvíce úsek na D35, která je alternativní spojnicí východu a západu země,“ uvedl Kupka, který chce kromě toho rozvíjet železnici a začít pracovat i na vlakovém spojení pražského letiště s centrem hlavního města. „A především připravíme první stavby vysokorychlostních tratí,“ popsal své plány Kupka.
Investice do dopravy by podle Kupky měly dosáhnout až sto miliard korun ročně. Plánované škrty ve státním rozpočtu se podle Fialy nemají dotknout dopravní infrastruktury. Úspory má Kupka najít v provozních výdajích rezortu, dojde zřejmě i k omezení slevy na jízdném pro studenty a seniory.
Stanjura má nový státní rozpočet představit začátkem roku, do té doby bude Česká republika v rozpočtovém provizoriu. Škrtnout chce desítky miliard, zatím však není jasné kde. Vláda si půjde do sněmovny pro důvěru v polovině ledna, do té doby by měla sestavit své programové prohlášení i legislativní plán.