Pandemie napomohla inovacím, řekl šéf Pilulky Kasa na konferenci Budoucnost zdravotnictví
Pandemie koronaviru vedla k prudkému růstu výdajů za zdravotní péči, každý rok si nyní české zdravotnictví vyžádá přes 400 miliard korun. To je dlouhodobě neudržitelné. Vzhledem ke stárnutí populace bude velkou výzvou už jen udržení zdravotní péče na současné úrovni. Řešení této situace se pokusí navrhnout účastníci konference Budoucnost zdravotnictví.
Dotazy posílejte na www.slido.com
#e15zdravotnictvi
Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, online přenos z debaty končí.
„Je potřeba mít přístup k datům a řešit krizové případy okamžitě, obzvlášť během pandemie. Dnes je ale nezapojujeme,” uzavřel debatu šéf Pilulky.
Na dotaz moderátora, zda koronavirová pandemie je destruktivní pro inovativnost, šéf Pilulky uvedl, že ve zdravotnictví je spíše pomocníkem. S tím souhlasil také izraelská expert v oblasti zdravotnictví Pinhas Tsruya: „Se vším tím zlým, co pandemie přinesla, nové technologie ve zdravotnictví se naopak urychlily.“
„Příležitostí by bylo to, kdyby zdravotnickou dokumentaci měl nejen praktický lékař, ale přímo pacient, který by ji sdílel se softwarem,“ uvedl Kasa.
„Byť máme spoustu dat, tak je ani po dvou letech neumíme používat. Měli bychom propojovat to, co už je zdigitalizované, s novými službami“, řekl šéf online lékarny Pilulka.cz a investor Petr Kasa.
„Je potřeba odsocializovat zdravotnictví. Lidé by měli platit určité poplatky tak, aby měli motivaci dbát o své zdraví a o prevenci. Přímá spoluúčast nemocných povede k zefektivnění zdravotnického systému,“ řekl lékař Radek Klubal.
„Doplňkové komerční připojištění se vyvíjí v průběhu. Ve VZP jsme se snažili korigovat neshodu klientů s ministerstvem a to se nám také podařilo,“ uvedl Kabátek.
„V domovech seniorů bych testoval i očkované. Mělo by se jednat okamžitě,“ řekl Prymula.
V souvislosti s primární péči Arnoštová upozornila, že každá změna by se měla vykomunikovat i s pacienty. „Ne každý je ochoten platit za prevenci,” vysvětlila.
„Digitalizace nás bude něco stát. Očekávám od budoucího ministra zdravotnictví zavedení nároku pro pojištěnce,“ řekla expertka pro oblast zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová
„Digitalizace nás bude něco stát. Očekávám od budoucího ministra zdravotnictví zavedení nároku pro pojištěnce,“ řekla expertka pro oblast zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.
K podporování primární péče se připojil ředitel VZP Zdeněk Kabátek. „Praktický lékář by měl udržet pacienta v péči co nejdéle,“ uvedl Kabátek.
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula poukázal na nedostatek zdravotníků. „Podařilo se sice zvýšit produkci lékařů, ale promítne se to až za 5-6 let. Je třeba se vyhnout kanibalizaci,“ zdůraznil Prymula.
Dostál na konferenci také zkritizoval komercionalizaci zdravotních pojišťoven, „Zdravotní pojišťovny mezi sebou soupeří a jsou spíše roztříštěné a tvoří chaos,“ řekl Dostál.
„Zaměřili jsme se na prevenci kouření a potom se zavedl protikuřácký zákon. Podobně je třeba se podívat na prevenci alkoholismu či obezitě. Náběh je ale dlouhý,“ řekl Vojtěch.
„Kasu nedrží ministr zdravotnictví, ale veřejné zdravotní pojišťovny,“ sdělil právník a politik za Piráty Ondřej Dostál.
Na dotaz moderátora, zda chybí Česku odvaha v reformaci, Vojtěch uvedl, že by změna měla přicházet postupně. „Zdravotnictví je stále konzervativní a řešením není revoluce,“ řekl ministr zdravotnictví.
„Domácí péče byla v minulosti výrazně podfinancována, za poslední čtyři roky se ale peníze zdvojnásobily,“ řekl Vojtěch.
Klíčovou reformou byla i elektronizace zdravotnictví, obzvlášť během pandemie. „Telemedicína by měla být do budoucna sjednocená,“ řekl Vojtěch.
„Nastartovali jsme reformu primární péče a péče o duševní zdraví. Vytvořili jsme také páteřní síť urgentních příjmů,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
„Zaměstnavatel by mohl v péči o duševní zdraví motivovat skrz finanční benefity,“ řekl Palát.
„Peněz ve zdravotnictví je dost, ale to neznamená více péče. Nepotřebujeme další nemocnice, ale spíše rozvinout systém praktických lékařů,“ řekl Miroslav Palát, prezident asociace Czech Association of Medical Devices Suppliers (CZECHMED).
„Kvůli poklesu HDP jsme se dostali na podíl zdravotnictví jako v Německu. Úkolem je to předvídatelně udržet. Bez posílení soukromých zdrojů to nepůjde,“ uvedl Klusáček.
„Peníze v oblasti zdravotnictví by se měli vkládat do lidí a procesů, nikoliv do betonu. Máme sice obrovský investiční dluh v některých nemocnicích, ale to se nevyřeší megalomanskými plány na nová onkocentra,“ řekl politik za ODS Jan Klusáček
Na dotaz moderátora, jak se transformovat v zemi, která se špatně digitalizuje, Doležal uvedl, že změna musí přijít zevnitř, například ze strany praktických lékařů. „To, co musí udělat stát, jinak není moc. Je potřeba jen dobrá legislativa a zajištění bezpečnosti,” souhlasil Hroboň.
„Lůžkové fondy nejsou potřeba, ale nemáme tolik zdravotníků,“ zdůraznil expert na transformaci zdravotnictví Jan Růžička. „Potřebujeme se zaměřit na kvalitní pracovníky. Řešením mohou být komunitní nemocnice, které nebudou mít za sebou bič, aby odbavili co nejvíce lidí,“ připojil se Hroboň.
„Je třeba směřovat lidi a zdravotníky formou peněžní motivace. Jde to i přes reformu pojišťoven. Nepůjde to ale rychle,“ řekl Doležal.
„Zdravotní gramotnost je klíčová, má vliv i na zaměstnanost a ekonomiku. Je lepší investovat do prevence, než potom platit za nemoci,“ uvedl Hroboň.
„Pokud chceme něco posunout, potřebujeme data, transparentnost a měřit kvalitu,” řekl lékař a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.
„České zdravotnictví je kvalitní ve špičkových doktorech, selhává ale v prevenci. Za posledních 15 let se nevyvíjí. Zdravotnictví se stalo nepolitickým tématem,” řekl spoluzakladatel telemedicínské platformy Medevio Tomáš Doležal.
Vážení čtenáři, vítejte u online přenosu z konference deníku E15 a serveru Info.cz Budoucnost zdravotnictví.
Program konference:
8.30 – 9.00: PŘÍCHOD A REGISTRACE
9.05 – 10.05: Debata stratégů: Před některými výzvami neutečeme
- Pavel Hroboň, Jan Růžička, Tomáš Doležal
10.05 – 11.10: Debata tripartity: Jaké zdravotnictví republika vlastně potřebuje
- Věra Adámková, Miroslav Palát, Jan Klusáček
11.10 – 11.30 COFFEE BREAK
11.30 – 12.35 Debata politiků: Reformní odvaha a potřeby
- Adam Vojtěch, Roman Kraus, Ondřej Dostál
12.35 – 13.40 Debata nestorů: Zkušenosti z minula
- Lenka Teska Arnoštová, Roman Prymula, Zdeněk Kabátek
13.40 – 14.30 BUFFET LUNCH
14.30 – 15.35 Debata zdravotníků: Byrokracie, špatné řízení a silo – thinking
- Martina Kulštejnová, Radek Klubal, Iva Holmerová
15.35 – 16.40 Debata inovátorů: Inovace jsou nutnou součástí života
- Petr Kasa, Pinhas Tsruya
16.40 – 16.50 Slovo závěrem