Evropu ve vývoji léčiv válcuje Čína. Ujíždí nám vlak, varují inovátoři českého zdravotnictví
Evropa zůstává díky soukromému sektoru silným hráčem na poli klinických hodnocení nových léčiv. V jejich vývoji ale celosvětově ztrácí ve prospěch Asie, a zejména Číny. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti IQVIA, který má e15 k dispozici. Díky klinickým testům se přitom mohou dostat pacienti se vzácnými onemocněními k inovativním lékům, které jsou často jedinou možností léčby. Významnou roli hrají i v životě onkologických pacientů nebo lidí s neurologickými potížemi.
Celkový počet výzkumných projektů na nová léčiva se za poslední dekádu celosvětově zvýšil o téměř čtyřicet procent, podíl Evropy na tomto růstu se ale naopak snížil na polovinu. Pokles zasáhl hlavně výzkum v oblasti onkologie, neurologie, vakcinace a vzácných onemocnění, pro která jsou klinické studie nejzásadnější. Například v onkologii od roku 2018 klesl v Evropě objem výzkumných projektů o 22 procent.
Jak probíhá klinické hodnocení?
Při vývoji nových léků nejdříve probíhá výzkum a následuje testování na zvířatech nebo buněčných kulturách. Teprve v případě, že v takových testech nové léky uspějí, přichází na řadu testování léčivé látky na pacientech. Cílem klinického hodnocení je prokázat, že léčivo je pro pacienty bezpečné, má reálný dopad na jejich zdravotní stav a současně vyhodnotit možné nežádoucí účinky.
Jak upozorňuje ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář, klinická hodnocení dopadají i na zdravotnický rozpočet, který z jejich provádění profituje. Evropské zdravotnické systémy díky klinickým testům podle dat Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací ušetří až 1,5 miliardy eur, tedy v přepočtu 38 miliard korun. „Například v České republice byla úspora v roce 2023 více než 1,5 miliardy korun na nákladech na alternativní léčbu pacientů, kterou hradí zadavatelé studií. To jsou ve většině případů farmaceutické společnosti,“ dodává Kolář.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!