Daně a investice: Jak danit akcie, podílové fondy, ETF a dividendy?

Investice mohou být například akcie, podílové fondy, kryptoměny, dluhopisy a další cenné papíry. Víte jak vyplnit daňové přiznání?

Investice mohou být například akcie, podílové fondy, kryptoměny, dluhopisy a další cenné papíry. Víte jak vyplnit daňové přiznání? Zdroj: Pexels

onk

V posledních letech zájem ze strany Čechů zhodnocovat své úspory pomocí investic stoupá. I s investicemi je však mnohdy spojena méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Co si má běžný investor pohlídat? A kdy nevzniká povinnost podávat daňové přiznání?

Jakékoliv příjmy z investování podléhají zdanění podle Zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů. A i v případě, že jste zaměstnanec, může vám v souvislosti s investováním vzniknout povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu.

Termín pro podání daňového přiznání

  • Standardní termínpro fyzické podání: do 1. dubna 2025
  • Elektronické podání: do 2. května 2025
  • S daňovým poradcem: do 1. července 2025

Kdo nemusí podávat daňové přiznání

Pokud si vedete spoření u některé z bank, z úroku vám banka rovnou strhává 15 procent. Ty představují srážkovou daň a v daňovém přiznání tento druh investice už nemusíte přiznávat.

Dalšími příklady mohou být třeba úroky z peněžních prostředků a vkladů na účtu, dávky penzijního připojištění se státním příspěvkem, plnění ze zisku svěřenského fondu nebo rodinné fundace atd.

Obdobné je to u příjmů osvobozených od daně, mezi které patří například stavební spoření nebo příspěvky zaměstnavatele na důchodové spoření.

Kdo musí podávat daňové přiznání?

Z pohledu investora řešícího daňové přiznání vás budou zajímat především tři paragrafy Zákona o daních z příjmu.

  • §8 příjmy z kapitálového majetku

Spadají sem například podíly na zisku nebo fondu, je-li v něm podíl představován cenným papírem, úroky z držby cenných papírů a výnosy dluhopisů, úroky z držení směnek či výnos z jednorázového vkladu.

  • §9 příjmy nájmu nemovitých i movitých věcí

Jestliže vlastníte nemovitost, kterou pronajímáte a touto činností generujete zisky, jste povinni tento příjem zdanit právě podle tohoto paragrafu.

  • §10 ostatní příjmy

Jde o příjmy z příležitostných činností či nájmů, příjmy z úplatného převodu nemovité či movité věci, příjmy zděděných práv nebo třeba výhry z hazardních her. 

Slovník investora: Osvojte si investiční newspeak >>>

Investice a příjmy z kapitálového majetku: podmínky zdanění

  • Zaměstnanci: Pokud máte vedle příjmů ze zaměstnání další příjmy (například z pronájmu nemovitosti nebo dividendy) přesahující 20 tisíc korun ročně a tyto příjmy nepodléhají srážkové dani ani osvobození od daně z příjmu, musíte podat daňové přiznání. Pro zjištění, zda jste dosáhli této hranice, je třeba si sečíst všechny tyto příjmy.
  • OSVČ: Pokud podnikáte a nejste v paušálním režimu, musíte daňové přiznání podat vždy.
  • Příležitostné příjmy: Daňové přiznání musíte podat také pokud jste dosáhli příležitostného příjmu nad 50 tisíc korun ročně, například z prodeje vlastních produktů nebo krátkodobého pronájmu.

Hranice 100 tisíc korun

Kvůli investicím nemusíte vyplňovat daňové přiznání, pokud vaše příjmy z prodeje cenných papírů nepřesáhly za rok 100 tisíc korun. „Ale pozor, jde o souhrnnou částku pro všechny vámi využívané platformy a investice. A pozor podruhé, nejde o zisk, ale skutečně o příjem, tedy celý objem prodaných cenných papírů. Pro lepší představu si uvedeme pár příkladů," vysvětluje investiční analytik společnosti Broker Trust Pavel Beneš a uvádí příklady:

  • Příklad 1: Pokud jste v daném roce prodali cenné papíry (které držíte méně než tři roky, viz níže) za 95 tisíc korun, je váš příjem 95 tisíc korun a daňové přiznání podávat nemusíte. 
  • Příklad 2: Pokud prodáte cenné papíry za 105 tisíc korun, je váš příjem 105 tisíc korun a daňové přiznání podávat musíte. Vyplňovat budete celou výši příjmu (105 tisíc korun), byť daň zaplatíte pouze ze zisku, tedy z rozdílu mezi cenou, za kterou jste cenné papíry nakoupili a prodali.
  • Příklad 3: Daňové přiznání musíte podat i v případě, že prodáváte cenné papíry se ztrátou, pokud jejich objem přesáhne hranici 100 tisíc korun. Na daních v reálu nic platit nebudete, protože jste nedosáhli zisku, ale administrativě se bohužel nevyhnete.

Online formulář

Společnost NeoTax ve spolupráci s deníkem e15 nabízí interaktivní online formulář pro daňové přiznání pro daň z příjmu fyzických osob ve formátu PDF, zároveň však i v XML formátu určeném pro MS Excel.

Elektronický formulář za uplynulý rok 2024 vyplníte snadno, služba je určena i pro OSVČ, kterým se postará o přehled pro pojišťovny. Aplikace od daňové poradenské společnosti NeoTax garantuje správnost výpočtu při správně zadaných údajích. Pokud termín daňového přiznání nestihnete, společnost vám zařídí odklad.

Časový test jsou 3 roky

Dalším faktorem, který hraje důležitou roli, je tzv. časový test. Pokud jste prodané cenné papíry drželi minimálně po dobu tří let, takové příjmy do daňového přiznání uvádět nemusíte. Z akcií, které jste koupili a držíte, daň platit nemusíte, byť jejich hodnota na burze třeba stoupá.

Podílové fondy

Pokud máte své investice uložené v podílových fondech, daně máte bez starostí. Investor neplatí daně z případných dividend. Avšak rozhodnete-li se prodat svůj podílový list, potom se vás odvod daně týká. Od daně je investor osvobozen, pokud podílový list držel déle než tři roky nebo prodejem získal méně než 100 tisíc za rok.

V některých situacích – a docela často se na ně zapomíná – se do hry dostane jak stotisícová hranice, tak i časový test. „Může to vypadat třeba takto: Prodáte například podílové listy ze dvou fondů, kdy listy prvního fondu v hodnotě 70 tisíc korun držíte dva roky a listy druhého fondu v hodnotě 60 tisíc korun držíte čtyři roky. Stotisícový limit je překročený, takže musíte podat přiznání, daň budete platit ale pouze z prodeje listů prvního fondu, které držíte méně než tři roky. Daň zaplatíte samozřejmě jen v případě, že z tohoto prodeje máte zisk,“ vysvětluje Pavel Beneš.

Akcie a dluhopisy

Pokud akcie či dluhopisy prodáváte, tak v daňovém podání by investor měl příjmy uvést, podléhat budou 15procentní dani. I zde ale bude platit kritérium doby držení a hodnota transakce.

Dividendy

Dividendy českých firem

Pokud vám dividendu vyplácí společnost, která je daňovým subjektem v ČR, tuto částku před jejím vyplacením automaticky poníží o 15procentní srážkovou daň a vy tak tento příjem už v daňovém přiznání uvádět nemusíte.

Dividendy zahraničních firem a smlouva o dvojím zdanění

Pokud máte dividendy od společností, které mají daňové sídlo v zahraničí, tyto příjmy v daňovém přiznání už uvést musíte. A to i v případě, že vám byly zdaněny v zahraničí. Má-li ale ČR s danou zemí uzavřenou smlouvu o dvojím zdanění, můžete si v zahraničí zaplacenou daň započíst proti české daňové povinnosti, a nemusíte tak platit daň dvakrát.

ETF

Můžete se setkat se dvěma druhy příjmů.

  • Příjem z dividend (u dividendových ETF) - považuje se za kapitálový příjem a je vždy zdanitelný
  • Příjem z prodeje cenných papírů - platí časový test a hranice 100 tisíc korun

Kryptoměny

Bitcoin a další kryptoměny se daní dle zmíněného §10 ostatní příjmy. Investor je povinen uvést příjmy z kryptoměn, avšak může i uvést náklady vyložené na získání dané kryptoměny. Platí to i pro obchod a převod kryptoměn mezi sebou.

Prodej nemovitosti

U prodeje nemovitosti záleží mimo jiné na datu koupě. „Pokud jste nemovitost koupili před rokem 2021 a bydleli v ní více než 5 let, jste od daně osvobozeni. Pokud jste si nemovitost pořídili po roce 2021, a plánujete její podej, buďte připraveni ji držet alespoň 10 let či daň zaplatit. Existují samozřejmě i způsoby, jak se platbě vyhnout.

Od daně z příjmu z prodeje můžete být osvobozeni, pokud jste v této nemovitosti měli alespoň 2 roky trvalé bydliště nebo jste utržené peníze použili pro vlastní bytovou potřebu. Proti příjmům můžete opět použít náklady na pořízení nemovitosti,“ říká Jan Večerka.

Investiční platformy: Na co si dát pozor

Jestliže investujete prostřednictvím platforem, jako je například Edward, Portu nebo Fondee, záleží vaše povinnost podat daňové přiznání na tom, co se s vaší investicí během uplynulého roku „dělo“.

„Je totiž možné, že správce vašeho portfolia během roku prodával a nakupoval cenné papíry tak, aby dodržel vaši investiční strategii, zvýšil váš zisk nebo vaši investici ochránil před propadem. I když jste si z těchto platforem nemuseli vybrat žádné peníze na běžný účet, díky provedeným obchodům vám mohly v rámci vašeho portfolia vzniknout příjmy nad 100 tisíc korun, které je třeba uvést do daňového přiznání.

Od každé takové platformy byste měli začátkem každého roku obdržet podklad, kde bude jasně uvedeno, jaké částky máte případně do daňového přiznání uvést,“ říká investiční analytik společnosti Broker Trust Pavel Beneš.

VIDEOKde v daňovém přiznání chybujeme? Odpovídá Monika Lodrová v pořadu FLOW

Video placeholder
Rozhovor: Monika Lodrová ve FLOW • e15