Daně a krypto 2025: Jak danit bitcoin a další kryptoměny v daňovém přiznání za rok 2024
Daňové povinnosti na řadu kryptospekulantů dopadnou tíživě jako nikdy. V kalendářním roce 2024 největší virtuální měna bitcoin poprvé v historii vystoupala nad cenu sto tisíc dolarů. Kdo ji s tučným ziskem prodal, musí to v roce 2025 uvést do daňového přiznání. Zároveň může úspěšný bitcoinový investor snadněji než loni splnit kritéria pro uvalení takzvané progresivní daně. Další důležité změny při všechny české držitele virtuálních měn jsou na spadnutí.
Majitelé kryptoměn se těší, že by mohli zisky z bitcoinu a spol. danit stejným způsobem jako ty z akcií. Zákon o zavedení takzvaného časového a hodnotového testu na bitcoin a spol. má začít platit během letošního roku.
- Danění krypta a změny v roce 2025 (časový test)
- Jak danit kryptoměny
- Kdy naskakuje vyšší daňová sazba
- Kryptoměny a jejich anonymita
- Příklad správného zdanění a možné optimalizace
- Největší úskalí danění krypta
- Krypto, daně a právnické osoby
Kryptoměny a daně 2025: Změny a časový test
Časový test znamená, že po uplynutí tří let držení kryptoměny by byl její prodej osvobozen od daně. To stejné má platit v případě, že by příjem z prodeje virtuálních měn v daném kalendářním roce nepřesáhl sto tisíc korun.
Návrh zákona s masivní podporou zákonodárců prošel sněmovnou i senátem, šestého února jej podepsal prezident Petra Pavla. Účinnosti nabyl 15. února 2025. Kdo bude chtít časový test na bitcoin a spol. uplatnit, měl by počítat s tím, že musí být schopen na výzvu finanční správy dlouhodobé držení virtuální měny prokázat. Například výpisem z kryptoměnové burzy.
V době aktualizace tohoto článku ale nebyla s definitivní platností známá pravidla prokazování doby držení digitální měny. Na jejich vyjasnění by nicméně stále zbýval zhruba rok času, protože by ovlivnila až podobu daňového přiznání za rok 2025.
Nač si dát pozor při investici do kryptoměn (video):

Naopak některé jiné významné daňové změny jsou aktuální už pro daňové přiznání za rok 2024. Způsobí mimo jiné, že v Česku nejspíš přibude plátců progresivní daně.
Všechny příjmy nad limit 1,582 milionu korun ročně je nutné danit 23 namísto 15 procenty. Pro potřeby loňskéhé daňového přiznání ale limit ležel výše, na 1,93 milionu korun. Změny prosadila vláda v rámci svého konsolidačního balíčku veřejných financí. Podrobnosti toho, jakým způsobem se letos kryptoměny daní, přináší zbytek článku.
Formuláře pro daňové přiznání 2024 >>>
Bitcoin, ether a spol.: Jak danit zisk v roce 2025
Teoreticky je vše jasné a stále stejné: rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou kryptoměny se v Česku daní patnácti, nebo třiadvaceti procenty. Neplatí ještě časový test, musí se danit i zisk ze směny jedné kryptoměny za druhou, ale nejen to.
Daní se například i směna kryptoměny za zboží. Platby bitcoinem a spol. akceptuje například e-shop Alza.cz. „Bitcoin byl za nějakou hodnotu pořízen, za nějakou hodnotu směněn za zboží a ten rozdíl se zdaňuje,“ přiblížila již dříve účetní Hana Trnková Kocourková.
Online formulář
Společnost NeoTax ve spolupráci s deníkem e15 nabízí interaktivní online formulář pro daňové přiznání pro daň z příjmu fyzických osob ve formátu PDF, zároveň však i v XML formátu určeném pro MS Excel.
Elektronický formulář za uplynulý rok 2024 vyplníte snadno, služba je určena i pro OSVČ, kterým se postará o přehled pro pojišťovny. Aplikace od daňové poradenské společnosti NeoTax garantuje správnost výpočtu při správně zadaných údajích. Pokud termín daňového přiznání nestihnete, společnost vám zařídí odklad.
Stejně to platí i v případě používání platebních karet například od Crypto.com, na které lze nahrát virtuální měnu a kartou pak platit prakticky všude, kde funguje běžný platební terminál. V daňovém přiznání se příjmy z kryptoměn uvádějí do kolonky Ostatní příjmy.
Kdy platí daňová sazba víc než 15 procent
Pozor na situaci, kdy příjmy fyzické osoby dosahují více než 48násobku průměrné mzdy (zmíněných 1,58 milionu korun). V takovém případě se na ně pak vztahuje 23procentní daňová sazba.
Daňové přiznání: Co Finanční správě neujde
Mnoho držitelů kryptoměn je přesvědčeno, že transakce s bitcoinem a spol. jsou plně anonymní. Není tomu tak, přesnější je mluvit o takzvané pseudoanonymitě. Veškeré transakce jsou zaznamenány ve veřejně přístupném blockchainu, byť u nich chybí jméno odesílatele či příjemce platby.
Svou identitu navíc mnozí investoři dobrovolně odhalují na kryptoměnových burzách, kde povinně podstupují proces ověření identity. Pro Finanční správu není neřešitelný problém si od provozovatele burz – včetně těch zahraničních – vyžádat výpis všech uživatelových obchodů a na základě tohoto seznamu posléze doměřit daň.
„Právní rámec mezinárodní výměny informací umožňuje nejen vyžádat či spontánně poskytnout informace, ale též provádět společné kontroly a umožňuje například i správci daně účastnit se šetření u zahraniční osoby,“ vysvětlila už dříve Klára Křehlová z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství. To předloni ve zvýšené míře začalo doměřovat nepřiznané daně z kryptoměnových zisků.
„Oblast transakcí s kryptoměnami bude předmětem kontrolní činnosti správců daně včetně centrálně realizovaného cíleného vyhledávání i nadále,“ upozornil tehdy vedoucí tiskového oddělení Finanční správy Lukáš Heřtus.
Jak správně danit a optimalizovat – příklad
Představme si následující hypotetické transakce:
- 1. 1. 2022: Nákup 0,1 BTC za 10 000 korun
- 1. 2. 2022: Nákup 0,1 BTC za 15 000 korun
- 1. 3. 2022: Prodej 0,1 BTC za 20 000 korun
Zisk z prodeje lze danit dvěma způsoby: metodou FIFO (First-in, First-out) nebo pomocí váženého průměru.
V metodě FIFO bychom započetli nejprve první nákup, tedy ten za 10 000 korun. Zisk z prodeje by tedy byl 20 000 korun – 10 000 korun = 10 000 korun.
V případě váženého průměru bychom vypočetli průměrnou nákupní cenu, což je 12 500 korun za 0,1 BTC. Danitelný zisk z prodeje by tedy byl 20 000 korun – 12 500 korun = 7500 korun.
Dále se může vyplatit prodat své ztrátové pozice (realizovat ztrátu) před koncem roku a hned prvního ledna do nich opět vstoupit. „Určitě se to hodí. Nelze ale obecně říct, že to vždy ve všech případech pomůže. To je na konkrétním posouzení,“ tvrdí Trnková Kocourková.
V Česku ale nelze ztrátu z prodeje kryptoměn započítat proti jiným druhům příjmů (například ze zaměstnání nebo podnikání). Lze ji uplatnit pouze proti jiným zdanitelným ziskům z kryptoměn v tom samém roce.
Kryptoměny, daně a právnické osoby
Ještě jiné nároky klade na firmy povinnost danit kryptoměnové zisky. „Právnická osoba musí vést účetnictví v českých korunách, takže i ty pohyby krypta se musejí ohodnotit v českých korunách a vést o tom nějaký záznam.
Pokud prodá nějaké zboží za krypto, je pro ni vlastně výnos cena toho zboží a poté to krypto drží v hodnotě daného zboží,“ upřesnila již dříve Trnková Kocourková s tím, že pokud právnická osoba dál používá „vydělanou“ kryptoměnu, tedy buď něco kupuje, nebo platí zaměstnancům mzdy, má potom digitální mince zase jiný kurz. „Rozdíl se uvádí v účetnictví jako výnos či ztráta a zahrnuje se do celkového účetnictví,“ dodala.
Daňové přiznání 2025 za rok 2024
Jak vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2024? Deník e15 připravil sérii článků pokrývající různá témata kolem daní. Pomůžeme vám ať už jste zaměstnanec pracující na HPP, podnikáte jako OSVČ, nebo máte brigádu na dohodu. Na jaké slevy a daňové odpočty máte nárok? Jak na daň z příjmu?
- Daňové přiznání: Termín, kdy, kdo a jak ho musí podat
- Interaktivní formulář daňového přiznání
- Jak podat daňové přiznání online
- Jak vyplnit daňové přiznání pro zaměstnance (2 stránky, elektronicky)
- Jak vyplnit daňové přiznání pro OSVČ (4 stránky, hl. a vedlejší činnost)
- Slevy na dani a jak je uplatnit
- Sleva na dítě: Daňový bonus
- Sleva na poplatníka
- Jak danit příjem z nájmu?
- Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet čistého zisku
- Penzijní spoření a životní pojištění - kalkulačka na daňové odpočty
- Daňový přeplatek: Kdy přijde na účet?
- Jak danit cenné papíry: Akcie, ETF, dividendy, podílové fondy
- Kryptoměny, bitcoin a daně
- Práce na DPP: Kdo má nárok na vrácení daně?
- Zrušení životního pojištění: Postup pro daně
- Dary a daňový odpočet
- Darování krve: Jak na snížení základu daně?
- Daňové přiznání: Co je potřeba doložit?
- Opravné a dodatečné daňové přiznání
- Daň z nemovitosti
- Silniční daň
- Paušální daň
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro VZP