Aktualizováno: Daňové přiznání online: Návod, jak vyřešit daně elektronicky
Při elektronickém podání daňového přiznání je na všechny daňové záležitosti více času. Odpadá možnost chyby při sčítání nebo odečítání jednotlivých řádků, protože to dělá příslušná aplikace automaticky. Vše vyřídíte bez osobní návštěvy finančního úřadu.
Elektronicky se daňové přiznání podává zejména přes:
- portál finanční správy MOJE DANĚ,
- datovou schránkou.
Většina OSVČ má ze zákona zřízenu datovou schránku a pro ně je odevzdání daňového přiznání prostřednictvím datové schránky povinné. Využití portálu MOJE DANĚ je zdarma.
Postup pro OSVČ
Zpravidla nejjednodušší variantou odevzdání daňového přiznání online pro OSVČ je využití portálu MOJE DANĚ a jeho uložení v požadovaném formátu XML pro následné odeslání formuláře datovou schránkou.
Vyplnění a odeslání daňového přiznání prostřednictvím portálu MOJE DANĚ je poměrně snadné, není potřeba se nikde registrovat. Pro odeslání daňového přiznání prostřednictvím portálu není ani nutné mít uznávaný elektronický podpis.
Termín: Do kdy podat daňové přiznání online?
Při podání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob elektronicky se základní termín prodlužuje o měsíc, daňové přiznání za rok 2024 je tak nutné podat:
- do 2. května 2025 (1. května je svátek).
Pro odevzdání přehledů mají OSVČ termín do jednoho měsíce po odevzdání daňového přiznání, tedy do 2. června (1. června je neděle). V případě zpracování daňového přiznání daňovým poradcem se termíny ještě o jeden měsíc prodlužují.
Návod: Jak vyplnit daňové přiznání?
Daňoví poplatníci pouze s příjmy ze závislé činnosti (tj. ze zaměstnání) vyplňují zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání. Ostatní daňoví poplatníci vyplňují klasické čtyřstránkové daňové přiznání. V roce 2025 se odevzdává daňové přiznání za rok 2024.
Online formulář
Společnost NeoTax ve spolupráci s deníkem e15 nabízí interaktivní online formulář pro daňové přiznání pro daň z příjmu fyzických osob ve formátu PDF, zároveň však i v XML formátu určeném pro MS Excel.
Elektronický formulář za uplynulý rok 2024 vyplníte snadno, služba je určena i pro OSVČ, kterým se postará o přehled pro pojišťovny. Aplikace od daňové poradenské společnosti NeoTax garantuje správnost výpočtu při správně zadaných údajích. Pokud termín daňového přiznání nestihnete, společnost vám zařídí odklad.
Základ daně ve dvoustránkovém daňovém přiznání
V řádku 22 se uvádí úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů, který se získá z potvrzení o zdanitelných příjmů od všech zaměstnavatelů. V řádku 24 je následně roční daňový základ ve stejné výši jako v řádku 22.
Dílčí základy daně ve čtyřstránkovém daňovém přiznání
Souhrnný daňový základ při vyplňování čtyřstránkového daňového přiznání se skládá ze součtu dílčích základů daně ze závislé činnosti (dle § 6 zákona o dani z příjmu), ze samostatné výdělečné činnosti (dle § 7 zákona o dani z příjmu), z kapitálového majetku (dle § 8 zákona o dani z příjmu), z nájmu (dle § 9 zákona o dani z příjmu) a z ostatních zdanitelných příjmů (dle § 10 zákona o dani z příjmu). V praxi je pochopitelně možné mít pouze některé zdanitelné příjmy, např. pouze z nájmu.
- Dílčí základ daně ze závislé činnosti v řádcích 34 a 36 se získává z potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatelů.
- Dílčí základ daně ze samostatné výdělečné činnosti v řádku 37 se získá jako rozdíl mezi příjmy a výdaji a je nutné nejdříve vyplnit přílohu číslo jedna daňového přiznání, kde se v řádku 113 vypočítá dílčí základ daně ze samostatné výdělečné činnosti.
- Dílčí základ daně z kapitálového majetku se uvádí v řádku 38.
- Dílčí základ z nájmu je v řádku 39 a nejdříve je nutné vyplnit přílohu číslo dva daňového přiznání, kde se v řádku 206 vypočítá dílčí základ daně z nájmu.
- Dílčí základ daně z ostatních příjmů je v řádku 40 a nejdříve je nutné vyplnit přílohu číslo dva daňového přiznání, kde se v řádku 209 vypočítá dílčí základ daně z ostatních příjmů.
- Souhrnný daňový základ je následně v řádku 45.
Nezdanitelné položky
Roční daňový základ vám sníží daňové odpočty (nezdanitelné položky) uvedené v § 15 zákona o dani z příjmu, např. odpočet úroků z hypotéky, kterou je řešena vlastní bytová situace, odpočet vkladů na podporované finanční produkty, dary. Ve dvoustránkovém daňovém přiznání se daňovým odpočtům věnují řádky 25 až 32 a ve čtyřstránkovém daňovém přiznání řádky 46 až 57.
Daň z příjmu za rok 2024
Ze základu daně sníženého o daňové odpočty se vypočítá roční daň z příjmu. Do daňového základu ve výši 1 582 812 korun je sazba daně z příjmu 15 procent, pro daňový základ nad 1 582 812 korun platí 23procentní sazba daně.
Daňové slevy v daňovém formuláři
Vypočtenou daň z příjmu snižují daňové slevy a daňové zvýhodnění na děti. Každý daňový poplatník má za rok 2024 nárok na slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun.
Daňovým slevám jsou věnovány oddíly pět daňového přiznání, ve kterém je současně vypočtena daň z příjmu nebo daňový bonus po uplatnění daňových slev. Daňový bonus se obdrží, když daňové zvýhodnění na děti je vyšší než vypočtená daň z příjmu.
Nedoplatek nebo přeplatek za rok 2024
Do daňového přiznání následně uvedete všechny zaplacené zálohy na dani z příjmu. V případě, že je roční daň z příjmu vyšší než zaplacené zálohy, tak je vypočten roční nedoplatek na dani z příjmu. V opačném případě vzniká nárok na daňový přeplatek.
Důvodem pro čerpání ročního daňového přeplatku je i nárok na roční daňový bonus, mimo jiné i případ, kdy obdržené měsíční daňové bonusy během roku jsou nižší než roční daňový bonus. Ve dvoustránkovém daňovém přiznání je roční nedoplatek/přeplatek vypočten v řádku 55, ve čtyřstránkovém daňovém přiznání v řádku 91. I při vyplňování daňového přiznání elektronicky je nutné současně odeslat všechny daňové přílohy.
VIDEO: Kde v daňovém přiznání chybujeme? Komu se vyplatí paušální daň a co letošek znamená pro živnostníky? Odpovídá Monika Lodrová v pořadu FLOW.

Daňové přiznání 2025 za rok 2024
Jak vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2024? Deník e15 připravil sérii článků pokrývající různá témata kolem daní. Pomůžeme vám ať už jste zaměstnanec pracující na HPP, podnikáte jako OSVČ, nebo máte brigádu na dohodu. Na jaké slevy a daňové odpočty máte nárok? Jak na daň z příjmu?
- Daňové přiznání: Termín, kdy, kdo a jak ho musí podat
- Interaktivní formulář daňového přiznání
- Jak podat daňové přiznání online
- Jak vyplnit daňové přiznání pro zaměstnance (2 stránky, elektronicky)
- Jak vyplnit daňové přiznání pro OSVČ (4 stránky, hl. a vedlejší činnost)
- Slevy na dani a jak je uplatnit
- Sleva na dítě: Daňový bonus
- Sleva na poplatníka
- Jak danit příjem z nájmu?
- Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet čistého zisku
- Penzijní spoření a životní pojištění - kalkulačka na daňové odpočty
- Daňový přeplatek: Kdy přijde na účet?
- Jak danit cenné papíry: Akcie, ETF, dividendy, podílové fondy
- Kryptoměny, bitcoin a daně
- Práce na DPP: Kdo má nárok na vrácení daně?
- Zrušení životního pojištění: Postup pro daně
- Dary a daňový odpočet
- Darování krve: Jak na snížení základu daně?
- Daňové přiznání: Co je potřeba doložit?
- Opravné a dodatečné daňové přiznání
- Daň z nemovitosti
- Silniční daň
- Paušální daň
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro VZP