Daňové přiznání OSVČ 2025: Jak vyplnit formulář pro hlavní a vedlejší činnost za rok 2024
Při příjmech ze samostatné výdělečné činnosti se vyplňuje klasické čtyřstránkové daňové přiznání. Bez daňových starostí jsou pouze OSVČ v měsíčním paušálním režimu. Jak daňový formulář vyplnit a na co nezapomenout?
Pokud jste jako osoby samostatně výdělečně činné během loňského roku vedli daňovou evidenci nebo uplatňovali roční výdajový paušál, budete vyplňovat daňové přiznání i při podnikání pouze po část roku nebo při podnikání při zaměstnání.
Při účasti v dobrovolném daňovém paušálním režimu jsou veškeré daňové povinnosti splněny pravidelnými měsíčními platbami a daňové přiznání se nevyplňuje.
Termín podání daňového přiznání 2025 pro OSVČ
Většina OSVČ má ze zákona zřízenu datovou schránku, takže odevzdávají daňové přiznání za rok 2024 elektronickydo 2. května 2025.
Při zpracování daňového přiznání daňovým poradcem se termín prodlužuje do 1. července 2025.
Příjmy a výdaje OSVČ
Základními dvěma údaji k vyplnění daňového přiznání při výkonu samostatné výdělečné činnosti jsou roční příjmy a roční výdaje.
- Příjmy za rok 2024 se získají z daňové evidence nebo evidence příjmů při uplatnění ročního výdajového paušálu.
- Výdaje se uplatní ve skutečné výši nebo příslušným výdajovým paušálem, to znamená procentem z příjmů. Sazby ročního výdajového paušálu jsou 30 procent, 40 procent, 60 procent a 80 procent a liší se dle vykonávané činnosti.
Daňové doklady
Při splnění zákonných podmínek můžete i jako osoby samostatně výdělečně činné uplatňovat při výpočtu daně z příjmu daňové odpočty. Jde například o
- odpočet vkladů na státem podporované finanční produkty,
- dary,
- odpočet zaplacených úroků z hypotéky, kterou je řešena vlastní bytová situace.
Každá částka daňového odpočtu musí být vydokladována a doložena. Před samotným vyplňováním daňového přiznání si tedy shromážděte všechny potřebné doklady, například potvrzení od banky, pojišťovny, penzijní společnosti.
Online formulář
Společnost NeoTax ve spolupráci s deníkem e15 nabízí interaktivní online formulář pro daňové přiznání pro daň z příjmu fyzických osob ve formátu PDF, zároveň však i v XML formátu určeném pro MS Excel.
Elektronický formulář za uplynulý rok 2024 vyplníte snadno, služba je určena i pro OSVČ, kterým se postará o přehled pro pojišťovny. Aplikace od daňové poradenské společnosti NeoTax garantuje správnost výpočtu při správně zadaných údajích. Pokud termín daňového přiznání nestihnete, společnost vám zařídí odklad.
Vyplnění daňového přinání krok za krokem
Vstupní údaje daňového přiznání
Na úvodní stránce čtyřstránkového daňového přiznání se uvádí příslušný finanční úřad – kraj a příslušné územní pracoviště, rodné číslo daňového poplatníka, druh daňového přiznání (řádné nebo opravné), zdali daňové přiznání zpracovává daňový poradce. Dále se uvádí jméno, příjmení, adresa. Pro případnou rychlou komunikaci s finanční úřadem je vhodné uvést i telefon a email.
Příloha číslo jedna
Po vyplnění základních vstupních údajů se nejdříve vyplní příloha číslo jedna daňového přiznání, kde se uvede, jakým způsobem jsou výdaje uplatněny. V řádku 101 jsou celkové příjmy, v řádku 102 celkové výdaje a v řádku 104 hrubý zisk.
Při spolupráci je nutné vyplnit i řádky týkající se převodu příjmů a výdajů na spolupracující osobu. Při využití spolupráce je nutné vyplnit i příslušné tabulky na druhé straně přílohy číslo jedna.
V řádku 113 je následně uveden dílčí základ daně ze samostatné výdělečné činnosti. OSVČ uplatňující roční výdajový paušál musí vyplnit i tabulku dole na první straně přílohy číslo jedna. OSVČ vedoucí daňovou evidenci vyplňují tabulku na druhé straně přílohy číslo jedna.
Oddíl 2 daňového přiznání
Vypočtený dílčí základ daně ze samostatné výdělečné činnosti v příloze číslo jedna se uvede do řádku číslo 37 daňového přiznání. Daňoví poplatníci pouze s příjmy ze samostatné výdělečné činnosti uvedou stejnou částku i do řádků 41, 42 a 45. Při případných zdanitelných příjmech i ze zaměstnání, z nájmu nebo třeba z kapitálového majetku je nutné, abyste vyplnili i příslušné dílčí základy daně vztahující se k těmto příjmům.
Oddíl 3 daňového přiznání
V oddílu tři daňového přiznání se uvedou všechny nezdanitelné položky, na které má daňový poplatník nárok. V praxi se nejčastěji jedná o dary (řádek 46), odpočet úroků (řádek 47), odpočet u finančních produktů (řádky 48 až 51). Souhrnná částka daňových odpočtů je uvedena v řádku 54. Do řádku 55 se uvádí základ daně z řádku 45 ponížený o daňové odpočty uvedené v řádku 54. V řádku 56 je následně daňový základ zaokrouhlený na stokoruny dolů. V řádku 57 se vypočítá daň z příjmu.
Do daňového základu 1 582 812 korun je sazba daně 15 procent, pro daňový základ nad 1 582 812 korun je sazba daně 23 procent.
Oddíl 4 daňového přiznání
V oddíle 4 daňového přiznání se uvede celková daň z příjmu, zpravidla se jedná o částku z řádku 57. V řádku 60 je daň z příjmu zaokrouhlena na celé koruny nahoru.
Oddíl 5 daňového přiznání
Vypočtenou daň z příjmu v oddílu 4 snižují daňové slevy, které se rozvádí v oddíle 5 daňového přiznání.
Všichni daňoví poplatníci mají nárok na slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun. Sleva na poplatníka se nikdy nekrátí. V řádku 64 se tedy uvede částka 30 840 korun. Pro splnění dalších daňových slev, například na manželku, invaliditu prvního a druhého stupně, invaliditu třetího stupně nebo na průkaz ZTP/P) musí být splněny zákonné podmínky.
Částky těchto daňových slev jsou následující
Daňová sleva | Částka daňové slevy |
Sleva na manželku (manžela) | 24 840 korun |
Sleva na manželku (manžela) držitele průkazu ZTP/P | 49 860 korun |
Základní na invaliditu (prvního a druhého stupně) | 2 520 korun |
Rozšířená na invaliditu (třetího stupně) | 5 040 korun |
Na držitele průkazu ZTP/P | 16 140 korun |
Úhrn všech daňových slev je uveden v řádku 70 a v řádku 71 je uvedena částka daně z příjmu uvedena v řádku 60 ponížena o souhrnnou částku daňových slev.
Daňové zvýhodnění na děti
V případě nároku na daňové zvýhodnění na děti, které může uplatnit pouze jeden z rodičů, se vyplňuje i tabulka o dětech a řádky týkající se uplatňovaného daňového zvýhodnění na děti. Souhrnná částka daňového zvýhodnění se uvádí do řádku 72.
V následujících řádcích se provádí úprava daně z příjmu o daňové zvýhodnění. Pokud je však jeden z rodičů zaměstnancem, tak je výhodnější, aby daňové zvýhodnění uplatňoval on, protože v takovém případě je čistý disponibilní rodinný příjem vyšší již v každém měsíci během roku.
V přiložené tabulce níže máme uvedeny částky daňového zvýhodnění za jeden měsíc a za celý kalendářní rok. V případě, že je dítě držitelem průkazu ZTP/P, tak se uplatní dvojnásobná částka daňového zvýhodnění z uvedené tabulky.
Daňové zvýhodnění za 1 měsíc | Daňové zvýhodnění za 1 rok | |
Na první dítě | 1 267 korun | 15 204 korun |
Na druhé dítě | 1 860 korun | 22 320 korun |
Na třetí a další dítě | 2 320 korun | 27 840 korun |
Daňový bonus: Kdy máte nárok?
Jestliže je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. V takovém případě se daň z příjmu neplatí a ještě se peníze od státu formou daňového bonusu dostávají, přičemž částka daňového bonusu je daňovým přeplatkem. Případný nárok na daňový bonus se uvádí do řádku 77a daňového přiznání.
Oddíl 7 daňového přiznání
Oddíl 6 daňového přiznání se využívá v případě dodatečného daňového přiznání.
V oddílu 7 daňového přiznání se vypočítá roční nedoplatek nebo přeplatek na dani z příjmu. OSVČ, které platí během roku zálohy na dani z příjmu (pololetní nebo čtvrtletní) uvedou souhrnnou částku zaplacených daňových záloh do řádku 85 daňového přiznání.
V případě, že vzniká nárok na daňový přeplatek, tak je tato částka uvedena v řádku 91 se znaménkem mínus, daňový nedoplatek je uveden v řádku 91 se znaménkem plus. Při nároku na daňový přeplatek je nutné, abyste vyplnili žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmu v tabulce dole na poslední, čtvrté straně daňového přiznání, zejména se správným bankovním účtem.
Daňové přílohy jsou důležité
Nedílnou součástí daňového přiznání jsou příslušné přílohy. Všechny OSVČ vyplňují přílohu číslo jedna daňového přiznání. Doklady jsou potřeba i pro uplatnění daňových odpočtů, daňového zvýhodnění nebo při případných příjmech ze zaměstnání. Při příjmech z nájmu se vyplňuje příloha číslo dva daňového přiznání apod. Seznam nejčastějších příloh je poměrně rozsáhlý, vždy je však potřeba je všechny doložit.
VIDEO: Kde v daňovém přiznání chybujeme? Komu se vyplatí paušální daň a co letošek znamená pro živnostníky? Odpovídá Monika Lodrová v pořadu FLOW

Daňové přiznání 2025 za rok 2024
Jak vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2024? Deník e15 připravil sérii článků pokrývající různá témata kolem daní. Pomůžeme vám ať už jste zaměstnanec pracující na HPP, podnikáte jako OSVČ, nebo máte brigádu na dohodu. Na jaké slevy a daňové odpočty máte nárok? Jak na daň z příjmu?
- Daňové přiznání: Termín, kdy, kdo a jak ho musí podat
- Interaktivní formulář daňového přiznání
- Jak podat daňové přiznání online
- Jak vyplnit daňové přiznání pro zaměstnance (2 stránky, elektronicky)
- Jak vyplnit daňové přiznání pro OSVČ (4 stránky, hl. a vedlejší činnost)
- Slevy na dani a jak je uplatnit
- Sleva na dítě: Daňový bonus
- Sleva na poplatníka
- Jak danit příjem z nájmu?
- Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet čistého zisku
- Penzijní spoření a životní pojištění - kalkulačka na daňové odpočty
- Daňový přeplatek: Kdy přijde na účet?
- Jak danit cenné papíry: Akcie, ETF, dividendy, podílové fondy
- Kryptoměny, bitcoin a daně
- Práce na DPP: Kdo má nárok na vrácení daně?
- Zrušení životního pojištění: Postup pro daně
- Dary a daňový odpočet
- Darování krve: Jak na snížení základu daně?
- Daňové přiznání: Co je potřeba doložit?
- Opravné a dodatečné daňové přiznání
- Daň z nemovitosti
- Silniční daň
- Paušální daň
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro VZP