Od ledna platí nový limit pro zdanění příjmů z obchodování s cennými papíry a podíly v obchodních korporacích

Investice (ilustr.)

Investice (ilustr.) Zdroj: Grafika e15

onk

V rámci konsolidačního balíčku schváleného již koncem roku 2023 byla schválena novela zákona o daních z příjmů, která přinesla od 1. ledna 2025 významnou změnu v oblasti zdanění příjmů fyzických osob z prodeje cenných papírů a podílů v obchodních korporacích. Dosavadní podmínky časového testu zůstávají beze změny, ale zavedl se nový limit pro osvobození těchto příjmů ve výši 40 milionů korun na poplatníka za zdaňovací období.

Od začátku roku 2025 jsou příjmy z prodeje cenných papírů a podílů v obchodních korporacích, které splňují podmínky časového testu (tři roky pro cenné papíry, resp. pět let pro podíly), osvobozeny od daně z příjmů pouze do souhrnné výše 40 milionů korun.

Aktuálně můžete být osvobozeni od daně z příjmu, pokud splníte následující podmínky:

  • Hodnotový test: Vaše celkové příjmy z těchto prodejů nesmí za rok překročit 100 tisíc korun;
  • Časový test: Akcie a kryptoměny musíte mít v držení alespoň 3 roky, zatímco podíly ve firmách minimálně 5 let.
  • Od ledna 2025 je pak navíc třeba sledovat, zda souhrnné příjmy z těchto prodejů nepřesáhly 40 milionů korun za kalendářní rok. V takovém případě by tyto příjmy podléhaly částečnému zdanění, a to i při splnění časového testu.

„Část příjmů přesahující tento limit bude podléhat zdanění, přičemž poplatník bude moci uplatnit výdaje na dosažení příjmů v poměrné výši odpovídající zdanitelnému příjmu,“ uvedla Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars. 

Příklad výpočtu

Poplatníkovi daně z příjmů fyzických osob plynou příjmy z prodeje cenného papíru ve výši 15 mil. korun a příjmy z prodeje podílu v obchodní korporaci ve výši 35 mil. korun. Úhrn těchto příjmů činí 50 mil. korun. Předpokládáme, že jak cenné papíry, tak podíl jsou osvobozeny na základě časového testu. Nabývací cena podílu činila 20 mil. korun a pořizovací cena cenného papíru činila 10 mil. korun.

Poměr osvobozených příjmů činí 4/5 (40 mil. korun/50 mil. korun) a poměr zdanitelných příjmů 1/5. Ve stejném poměru jako zdanitelné příjmy se rozpočítají daňově uznatelné výdaje.

 Cenné papíry (v mil. korun)Podíly v obchodní korporaci (v mil. korun)Celkem (v mil. korun)
Příjmy splňující časový test153550
Nabývací/pořizovací cena102030
Osvobozené příjmy122840
Zdanitelné příjmy3 (1/5*15)7 (1/5*35)10
Daňově uznatelné výdaje2 (1/5*10)4 (1/5*20)6
Dílčí základ daně134

Zdroj: Výpočty Forvis Mazars

Cenné papíry a podíly nabyté do konce roku 2024 platí speciální pravidla

Pro cenné papíry a podíly nabyté do konce roku 2024 zavádí zákon speciální úpravu pro stanovení nabývací ceny.

„V případě prodeje po 1. lednu 2025 mohou poplatníci jako výdaj uplatnit tržní hodnotu cenného papíru nebo podílu k 31. prosinci 2024,“ upozornila Gabriela Ivanco. „U prodejů realizovaných před koncem roku 2024 s úhradou po 1. lednu 2025 (například při úhradě na splátky) lze jako výdaj použít tržní hodnotu ke dni prodeje,“ dodala Gabriela Ivanco.

Může se hodit i znalecký posudek

Pro účely uplatnění tržní hodnoty k 31. prosinci 2024 nebo ke dni prodeje, pokud nastal před 31. prosincem 2024, jako daňově uznatelného výdaje doporučují poradci nechat si zpracovat znalecký posudek či oceňovací zprávu zejména pro držitele neveřejně obchodovaných cenných papírů či podílů, jejichž hodnota by mohla překročit limit 40 milionů korun nebo jejichž pořizovací cena je výrazně nižší než současná hodnota.

Je třeba vzít v úvahu, že s rostoucím časovým odstupem může být získávání relevantních podkladů a historických dat pro znalce náročnější. Včasné ocenění majetku proto může poplatníkům poskytnout lepší představu o potenciálních daňových dopadech při budoucím prodeji těchto aktiv.

„Nadále zůstává v platnosti povinnost fyzických osob podat na finanční správu Oznámení o osvobozených příjmech v případě, že jejich výše přesáhne 5 milionů korun, a to ve stejné lhůtě jako podávají daňové přiznání,“ dodala Gabriela Ivanco.

Nový limit pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů se bude vztahovat také na příjmy z prodeje kryptoaktiv.

„Na kryptoaktivum, které bylo vlastněno již před účinností zákona a z jehož prodeje poplyne příjem v roce 2025, se na rozdíl od cenných papírů a podílů nevztahuje možnost ocenění tržní cenou ke konci roku 2024 či k datu prodeje,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.

Novela zákona kromě nových možností osvobození ovšam právě v případě kryptoaktv přináší bohužel i významné nejasnosti pro jeho praktickou aplikaci. Jde zejména o chybějící definici pojmu kryptoaktiva v zákoně o daních z příjmů a přesná pravidla pro situace, kdy dochází k výměně jednoho typu kryptoaktiva za jiný.

Vymezení pojmu kryptoaktiva pro účely zákona o daních z příjmů

Otázka chybějícího vymezení pojmu kryptoaktivum v daňové legislativě může být problematická. Komora daňových poradců nicméně nyní pracuje s českou daňovou správou na vyjasnění těchto pojmů.

Nepřerušení časového testu pro osvobození v případě výměny kryptoaktiva

Nová právní úprava zavádí odlišný přístup k výměně kryptoaktiv oproti stávající úpravě u cenných papírů, přestože ostatní ustanovení jsou téměř totožná. U cenných papírů je zachování časového testu podmíněno výměnou akcií za akcie o stejné jmenovité hodnotě, což potvrzuje i judikatura Nejvyššího správního soudu. Naproti tomu u kryptoaktiv se časový test nepřerušuje při jakékoliv výměně provedené vydavatelem, bez ohledu na typ či hodnotu vyměňovaného kryptoaktiva.

Účinnost a absence přechodných ustanovení

Novela nabyla účinnosti 15. února 2025. Vzhledem k absenci přechodných ustanovení není jasné, zda se nové znění zákona bude aplikovat na všechna kryptoaktiva nebo pouze na kryptoaktiva nabytá poplatníkem až po účinnosti novely.

Vzhledem k řadě výkladových nejasností již připravuje Komora daňových poradců materiál k projednání s Generálním finančním ředitelstvím, který by měl pomoci vyjasnit základní sporné otázky vyplývající z novely