Sazby klesají a zájem o hypotéky roste. Dostanou se úroky letos pod hranici čtyř procent?
Rostoucí zájem o hypotéky stále trvá. V březnu si klienti sjednali v bankách úvěry na bydlení za více jak 18 miliard korun. Zhruba 15% navýšení je dobrou zprávou pro hypoteční i realitní trh. Finanční vyhlídky dle ekonomů jsou optimistické.
Lidé jsou lační po koupi nemovitostí. Vypadá to tak, že zadržované poptávce je po dvou letech konec. V bankách a v realitních kancelářích to opět ožívá. Tuzemská ekonomika je na vzestupu a lidé věří v lepší zítřky, proto se nebojí investic a zadlužení.
Poptávka po úvěrech na bydlení roste a s ní i průměrná výše hypotéky
Roste objem poskytnutých úvěrů na bydlení i výše celkové hypotéky. Zatímco v únoru si lidé sjednávali dluh v průměrné hodnotě 3,38 milionu korun, v březnu výše stoupla na 3,44 milionu korun. Potvrzují to data bank a stavebních spořitelen.
Klienti si berou jak nové půjčky, tak refinancují i ty stávající. Lepší podmínky na trhu totiž mohou ušetřit klidně i tisíce korun do rodinného rozpočtu, proto se refinancování hypotéky v současné době může vyplatit. Navíc nabídky se velmi liší, zatímco některé banky ihned reagovaly a začaly poskytovat lepší úrok, jiné ještě teď stále vyčkávají. Porovnat konkurenci by tak mělo být samozřejmostí, pokud chcete ušetřit na hypotéce ještě více. Aktuální nabídku lze sledovat na finančním portálu Půjčka.co, kde si i snadno porovnáte nabídky nejen úvěrů na bydlení, ale i například nebankovních půjček nebo kreditních karet.
Vyčkávat na další pokles úrokové sazby se nemusí vyplatit
Za rostoucím objemem poskytnutých hypoték stojí především klesající úroková sazba. Ta v únoru činila v průměru 5,36 %, v březnu se dostala na úroveň 5,19 %. Pokoření 5% hranice tak už nejspíš nebude dlouho trvat, dle ekonomů bychom se do konce roku 2024 mohli dočkat i poklesu ke 4 %.
Vyčkávat na nižší úrok ale nemusí být vždy výhodné. Kromě hypotečního trhu je totiž nutné brát v potaz i ten realitní. A právě ceny nemovitostí jdou opačným směrem než hypotéky. Zatímco úvěry zlevňují, byty a domy zdražují. Levnější úvěr na bydlení se tak v konečném důsledku může prodražit kvůli vyšší dlužné částce. Koncem loňského roku hodnota nemovitostí mírně klesala, nyní začíná pozvolně růst. A v průběhu letošního roku se ceny budou ještě zvedat.
Zájem o vlastní bydlení je u Čechů opět oživen. Dobré ale je se nenechat strhnout davem. Tak jako vás do velkých potíží dokáže dostat neuvážená online půjčka, stejně tak se můžete ocitnout na finanční hraně s hypotékou, která se na počátku mohla zdát jako skvělé řešení. To, že v současné době dosáhnete, díky mírnějším podmínkám a nižším úrokovým sazbám, na hypotéku, ještě neznamená, že je to jediná správná cesta.