Run na kryptobanky, blokované výběry a krachlé fondy. Projekty, jež zdrtil pád digitálních měn
Kolaps blockchainu Terra připomíná radioaktivní spad, jehož neblahé následky se projeví až po delší době od jaderné havárie. Na kryptoměnových trzích chybějí vyhlídky na brzké razantní oživení ceny bitcoinu a spol., a naopak přibývá paniky a strachu o peníze svěřené třetím stranám.
Co mohlo nějakou chvíli fungovat v době všeobecného růstu, zažívá dost drsné přistání během takzvaného medvědího trhu. Bitcoinoví maximalisté neustále opakující poučku „Not Your Keys, Not Your Coins“ mohou naštěstí pro ně jen zpovzdáli sledovat, do jak vážných problémů se dostává jedna „kryptobanka“ za druhou. Těm se dařilo lákat klienty na úroky vyplácené v digitálních měnách. Procenta z projektů typu Celsius výrazně překonávala nabídku a možnosti tradičních bank. Zjevná ale byla také rizika.
Nejde jen o svěřování vlastních virtuálních mincí do rukou třetí strany, což jde proti základním bitcoinovým ideálům. Takové kryptovklady navíc nejsou ze zákona pojištěny a uživatelé museli počítat s tím, že platformy mohou měnit úročení ze dne na den. K bídné náladě na kryptotrzích navíc přispívá i kolaps jednoho z největších hedgeových fondů.
Zajímáte se o investice do kryptoměn? Podívejte se na videoshrnutí toho, co (ne)dělat:
Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách
• Videohub

To komplikuje dřívější optimistická očekávání, že se vstupem velkých institucionálních investorů do světa virtuálních měn ubude masivních výkyvů kurzu. Vzhledem k turbulentnímu a nadále vysoce nejistému dění na finančních trzích je pravděpodobné, že následující výčet kryptoprojektů v problémech časem ještě nabobtná.
Celsius – i ve světě krypta lze zažít run na banku
Americká kryptoúvěrová platforma se vysmívala komerčním bankám za to, jak nízké výnosy z vkladů nabízejí svým klientům. Teď zažívá obdobu runu na banku. Její provozovatelé zablokovali uživatelům výběry. Ještě v červnu se chlubili, že dokázali získat milion klientů.
Celsius donedávna vyplácel uživatelům úroky z kryptoměnových vkladů ve výši kolem deseti procent ročně. Platilo to i pro takzvané stablecoiny, tedy kryptoměny pevně svázané s kurzem dolaru, které jsou vůči tržním otřesům odolnější než jiné digitální měny. Peníze přistávaly na klientské účty pravidelně každý týden. Přes Celsius bylo možné si peníze také půjčit na bitcoin coby zástavu. Teď koncept kryptobanky dostal tvrdý úder.
BlockFi – těsně uniknout maléru
Obdobný byznys jako Celsius, firma ale aspoň prozatím dramatickou situaci na trzích ustála bez zdrcujících dopadů na klienty. Po problémech platformy Celsisus začali lidé masivně vybírat vklady i z BlockFi, tuhle „kryptobanku“ však nakonec zachránila dohoda s provozovatelem kryptoměnové burzy FTX Samem Bankmanem-Friedem.
For our clients, absolutely nothing changes in terms of how you experience @BlockFi products - but there is now even more upside in the future.
— Zac Prince (@BlockFiZac) July 1, 2022
Ten získal právo BlockFi převzít za maximální cenu 240 milionů dolarů; její výše se stanoví podle budoucích finančních výsledků firmy. Podle zakladatele BlockFi Zaca Prince se pro klienty vůbec nic nemění. Od července jim platforma dokonce nabízí o půl procentního bodu vyšší roční výnosy z vložených bitcoinů – a to až 3,5 procenta.
Three Arrows Capital – odvrácená strana luny
Jeden z nejvýznamnějších hedgeových fondů ve světě kryptoměn skončil v likvidaci, informoval portál Sky News. Těžce se mu nevyplatila sázka převyšující 200 milionů dolarů na padlou kryptoměnu luna. Singapurský fond hojně využívající obchodování na páku navíc nebyl schopen dostát svým úvěrovým závazkům na platformě BlockFi, což rovněž přispělo k pochybám o jejím finančním zdraví.
Příběh Three Arrows Capital (3AC) mimoděk ukazuje, jak snadné je z už tak rizikových investic do kryptoměn udělat investice ještě rizikovější. 3AC držel pozice i v bitcoinu, etheru či v solaně. Podle portálu Decrypt spravoval fond kapitál v hodnotě kolem 10 miliard dolarů.
Vauld – když se venture kapitál sekne
„Run na banku“ neustála ani další úvěrová kryptofirma. Singapurská platforma Vauld v pondělí ohlásila, že zastavuje výběry vkladů. Důvodem je prý všeobecná panika a nejistota na trzích digitálních měn, kterou zažehl zejména kolaps blockchainu Terra.
Co se děje na kryptotrhu a jak vážný současný propad je? Poslechněte si E15 Cast: |
Čtyři roky starý startup finančně podpořila řada významných jmen byznysového světa. Mimo jiné jedna z největších kryptoburz Coinbase přes svou filiálku Coinbase Ventures, další významný kryptohedgeový fond Pantera Capital či fond Valar Ventures spoluzaložený americkým miliardářem a spoluzakladatelem PayPalu Peterem Thielem.