Rizika pro čínskou ekonomiku rostou také kvůli lockdownům
Na počátku týdne Čína zveřejnila statistiky vývoje ekonomiky. Za první kvartál 2022 vzrostla meziročně o 4,8 procenta při očekávání vzestupu o 4,2 procenta. Dobrá data však kazí skutečnost, že vyšší HDP jde z nemalé části na vrub zvýšené těžbě uhlí, o které je nyní v časech energetické krize enormní zájem. A zároveň o 3,5 procenta klesly sledované maloobchodní prodeje.
Vysoký růst z pohledu některých ekonomů „nesedí“. Navíc čínský statistický úřad přiznává, že zemi čeká náročné období. Čína je velkým dovozcem energií, potýká se se čtvrtinovým meziročním poklesem prodejů domů a ekonomika aktuálně trpí další vlnou lockdownů. Banka Nomura odhadla, že lockdowny v posledních týdnech zasáhly 45 čínských měst s 373 miliony obyvatel, která stojí za tvorbou 40 procent HDP. Nomura zároveň varovala před rizikem ekonomického poklesu země.
Aktuální dění v Číně z pohledu koronaviru je pro mnohé nepříjemné déjà vu. Mutaci omikron se druhé největší světové ekonomice nedaří zastavit, ale tamní politbyro je nekompromisní. Poručíme větru, dešti? Zatím to tak nevypadá.

Život v pětadvacetimilionové Šanghaji se na začátku dubna takřka zastavil a výrazná omezení zasáhla také pět dalších provincií. Opět se prohlubují problémy v dodavatelsko -odběratelských řetězcích. Počet úmrtí na omikron zůstal nízký, ale lidé umírají násobně více kvůli nedostatku zdravotní péče.
Čínské vedení je zvyklé řešit problémy silově, a když to nevychází, tak ještě přitvrdí. Země plánuje růst ekonomiky o 5,5 procenta v tomto roce.
Centrální banka se už chystá uvolnit miliardy dolarů na podporu úvěrového trhu a koronavirem zasažených odvětví. Ekonomice je třeba pomoci! Na podzim se totiž koná stranický sjezd, na němž bude Si Ťin--pching usilovat o další pětiletku v čele země. Vypadá to na růst za každou cenu, i kdyby měl být jen papírový.
Autor je analytik společnosti XTB.