S&P 500 čeká obrovský krach, varují burryologové. Až příliš se rozmohlo pasivní investování
Před lety správně odhadl bublinu na nemovitostním trhu, ve filmu ho hrál oscarový Christian Bale a stal se hvězdou investorů. V posledních letech ale soustavně upozorňuje na riziko další bubliny na obzoru. Tentokrát ho děsí, jak moc se nafouklo pasivní investování. „Divadlo je stále plnější, ale dveře ven jsou stejně velké jako vždycky,“ vykresluje svou představu americký investor a hedge fund manažer Michael Burry.
Pasivní investování je nepochybně trend. Místo fondů s manažery, kteří aktivně vybírají akcie, kterým se bude dařit, si lidé dnes typicky v aplikacích v telefonu snadno vsadí na růst celého trhu, nejčastěji podle indexů, jako je 500 největších amerických firem (S&P 500). Umožnily to nové technologie spolu se staršími finančními inovacemi, a tak není divu, že kolem pasivního investování vyrostla řada fintechových společností. Ne každý to ale vidí jako pozitivní trend.
Za Michaelem Burrym stojí ohromné množství fanoušků, kteří si říkají „burryologové“, a dokonce mají na sociální síti Reddit skupinu „burryologie“, kde jich skoro 20 tisíc probírá myšlenky a obchody tohoto finančníka. Jak sami říkají, slepě ho nenásledují, ale studují, protože jim přijde inspirativní. A to nepochybně je.
Příliv peněz bez fundamentu
Jeho úvaha o pasivním investování spočívá v tom, že za ním nestojí hledání fundamentů. Cena kvůli přísunu pasivních peněz roste, i když se fundamenty nemění. Když se to celé spojí se skutečností, že růst nejslavnějšího indexu, který je cílem pasivních investorů, stojí jen na hrstce firem a masivních zpětných odkupech akcií, má Burry jasno, že by tu něco mohlo prasknout.
Cynik by mohl podotknout, že Burry mluví o splasknutí bubliny způsobené pasivním investováním už dlouho, a pořád se nic nestalo. Poprvé to nahlas řekl v roce 2019, nicméně na jeho obhajobu spěchají burryologové s připomenutím, že Burry je známý svou vytrvalostí a je často ochotný držet svou sázku velmi dlouho, takže proč by tomu mělo být tady jinak?
A někteří připomínají, jaká jízda směrem dolů to byla v roce 2020, když přišla pandemie. Jenže od té doby zase rosteme a pasivní investoři, kteří si podle svého gurua Johna C. Boglea, zakladatele společnosti Vanguard, která pasivní investování zpopularizovala, říkají „bogleheads“, vesele dokupují indexy dál. Co by se muselo stát, aby bogleheadi prodávali? „Problémem bogleheadů je, že necítí strach. K prodeji potřebují něco horšího než jen korekci trhu,“ komentuje druhou stranu jeden z burryologů. Snad se nic takového nestane, ale Burryho predikci může nahrávat politicky velmi nestabilní doba.
Cenu utváří aktivní investoři
Možná stojí za zmínku úvaha, jestli to není přeci jen trochu jinak. Co když se místo nafouknutí bubliny na pasivním investování jen odfukuje bublina na investování aktivním? To pořád ještě není nic proti manažerům aktivních fondů, možná by těm dobrým i pomohlo, kdyby se oddělila zrna od plev. Možná jsme ale jenom všichni aktivně investovali, protože pasivně to nebylo tak snadné. Aktivní investoři jsou pořád ti, kdo hledají a utváří na trhu cenu, a pasivní jen slepě následují, takže by těm aktivním měli občas i poděkovat a nestavět před sebou barikády. A pasivní zase umožní lépe vyniknout slušným aktivním.
VIDEO: Americkým akciím se daří. USA utíká Evropě a bude to pokračovat, řekl portfolio manažer Pfeiler v pořadu FLOW.

Je to důležitá akademická debata, i když ji Michael Burry zabalil do strašení před krizí, aby se lépe prodávala v médiích. Akademici i centrální banky musí řešit, jestli vzestup pasivního investování není rizikem pro finanční stabilitu a zda nevytváří na některých trzích oligopoly či monopoly. Na konci minulého roku to Evropská centrální banka shrnula tak, že pasivní investování může být výhodné pro investory, ale na makroúrovni přináší dodatečná rizika. O to zajímavější je debata ve chvíli, kdy se do investování ve velkém pouští právě i centrální banky.