Viktor Orbán rozjel velkou sólovou hru a dokonale všechny zaskočil

Ruský prezident Vladimir Putin jednal v Moskvě s maďarským premiérem Viktorem Orbánem

Ruský prezident Vladimir Putin jednal v Moskvě s maďarským premiérem Viktorem Orbánem Zdroj: ČTK / AP / Valeriy Sharifulin

Karel Barták - Info.cz

Maďarský premiér-veterán Viktor Orbán dokonale zaskočil své kolegy z Evropské rady, stejně jako šéfy evropských institucí. Ačkoli ho k tomu smlouva o EU neopravňuje, využil půlroční předsednictví své země v Radě EU k takovému sebepředstavení, jaké nikdo nečekal. Ukázal tak, že pokud má lídr i relativně malé země dostatečnou drzost, vhodné podmínky a schopnost využít momentu překvapení, je mu v podstatě dovoleno cokoli. I kremelské promo.

Komentář vyšel na webu Info.cz

Orbán se napřed překvapivě vydal do Kyjeva, kam jako jediný z lídrů EU za celou dobu války nevkročil. Prezidenta Volodymyra Zelenského přemlouval, ať přehodnotí svůj přístup k mírovému jednání s Ruskem, jinými slovy ať přistoupí na ruské podmínky. Nenabídl však žádné dobré služby; naopak Zelenskému ani neřekl, že po Kyjevu zamíří do Moskvy.

Tam pak mluvil s prezidentem Putinem, než se následně vydal do Pekingu za Si Ťin-pchingem. Po pauze na washingtonském summitu NATO, kde se s ním aspoň před kamerami nikdo nebavil, ukončil svou spanilou jízdu u Donalda Trumpa ve floridském Mar-a-Lago.  

Neměl k těmto cestám a setkáním žádný mandát od svých kolegů v EU, takže nesměl mluvit a jednat jejím jménem. Přesto tak činil. Uznával, že nebyl nikým pověřen, veškerý marketing jeho cesty se však děl pod logem maďarského předsednictví a na sociálních sítích s jeho hashtagem. 

On sám vykládal, že někdo to přece odpracovat musí. Diplomaté i politici zuřili, ale, zatím, nic neudělali.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!