Co se letos už objevilo na pultech? Nejlepší knihy prvních měsíců roku

Zdroj: Freepik.com

Reklama

I letošní rok slibuje řadu fascinujících knižních novinek, které osloví široké spektrum čtenářů. Od napínavých detektivek přes fantasy romány až po inspirativní životní příběhy. Palmknihy.cz pro vás vybraly několik titulů, které rozhodně stojí za pozornost.

Krimi příběhy pro zapálené detektivy

V lednu vyšla třetí kniha od trojice španělských autorů, kteří vystupují pod jménem Carmen Mola. V Roce prasete se Elena Blancová vrací se třetím případem. Při oslavách nového čínského roku zmizí kolegyně Eleny, a ta se tak musí zapojit do vyšetřování, přestože od policie odešla.

Také Rachel Amphlett a její detektiv Kay Hunterová se vrací s dalším případem. Podaří se jí ve Hře o čas očistit jméno svého mentora nebo nadělá více škody než užitku?

Hned na začátku února vyšla jedna z nejočekávanějších knih celého roku, Hladový hrob. Další pokračování detektivní série Roberta Galbraitha alias J. K. Rowling slibuje napínavý případ z prostředí náboženské sekty, kde dochází k záhadným úmrtím. Robin bude dokonce muset sektu infiltrovat, aby s Cormoranem všemu přišli na kloub.

Na konci března nám pak královna české současné detektivky Michaela Klevisová představila novou krimi sérii. Její Letní slunovrat nás tentokrát zavede do Jindřichova Hradce, kde komisařka Tereza vyšetřuje vraždu, která možná souvisí s legendami o tajemných rituálech.

Nový rok s romantickým čtením

Také romance chtivé čtenářky se mají v letošním roce na co těšit. V lednu totiž vyšla nová romantasy série od Jennifer L. Armentroutové. Ať už jste tomuto novému subžánru propadli nebo se na něj teprve chystáte, knihou od této oblíbené autorky nemůžete šlápnout vedle. Pád zkázy a hněvu nabízí to, co čtenáři od autorky očekávají – romantiku plnou žhavých scén i originální fantasy svět.

Pro všechny, kteří dávají přednost romantice ve stylu Jane Austen s atmosférou seriálu Bridgetonových, je tu Půl duše. Tento pohodový příběh, odehrávající se v historii, s dotekem magie tvoří první díl série s vílami z regentské Anglie.

Také Katherine Center přichází s dalším romantickým příběhem. Hlavní postavou ve Tváři lásky je malířka Sadie, která po nehodě a následné operaci mozku dočasně přestane rozeznávat lidské tváře. V jejím životě se navíc objeví rovnou dva muži a Sadie tak musí přijít na to, jak se rozhodnout, i přesto, že se nemůže spoléhat na svůj zrak.

Rebecca Yarros je nejen autorka veleúspěšného Čtvrtého křídla, ale také romantických příběhů ze současnosti. Za hranice lásky, třetí díl série Vzlety a pády, s krásnou obálkou včetně ladící ořízky, se věnuje Samantě a Graysonovi a nutnosti vypořádat se s vlastní minulostí.

Očekáváné fantasy příběhy

Na přelomu ledna a února vyšla novinka Alana Moora Veliké když, tentokrát se však nejedná o komiks. Příběh spojuje Londýn po druhé světové válce, kouzlo knih a alternativní verzi města existujícího mimo čas, kde abstraktní pojmy nabývají tělesnou podobu. Bude to jízda.

Na jaře se můžeme těšit na pokračování hned dvou velmi oblíbených sérií. Na Onyxovou bouři, kterou si již nyní můžete předobjednat, čeká velká řada čtenářů a vydáme se v ní znovu za Violet a draky. Přichází totiž bouře, jejíž hněv ne každý přežije. Také fanoušci Hunger Games se mohou radovat. Vychází totiž další kniha s názvem Úsvit sklizně, která se tentokrát věnuje Haymitchovi a padesátým Hladovým hrám. Čtenáře navíc může těšit, že český překlad vychází souběžně s anglickým originálem a nemuseli na něj tak čekat příliš dlouho.

Knižní novinky pro náročné čtenáře

Na marších Jarky Kubsové přináší silné ženské hrdinky žijící v různých staletích, které spojuje touha po sebeurčení a nezávislosti. Příběh založila autorka mimo jiné i na skutečných událostech čarodějnických procesů a poukazuje na to, že některým problémům čelí ženy už po staletí stále znovu a znovu.

Loňská nobelistka Han Kang, autorka mimo jiné výborné Vegetariánky, se dočkala nového překladu do češtiny. Neloučím se navždy se zabývá skutečnými historickými událostmi z korejských dějin. Vrací se ke vzniku republiky, ke krvavému potlačení povstání a masakrům za prvního prezidenta.

Současná polská literatura není překládána do češtiny tak hojně jako literatura západní Evropy, což však neznamená, že by se u našich sousedů nenašly literární poklady. V březnu se můžeme těšit na Vytrácení, román o rodinné historii, o tom, kým jsme, o emocích i vzpomínkách.

Nemůžeme opomenout ani Křivý pluh od Junior Itamar Vieira, který se má dočkat také seriálové adaptace od HBO. Jedná se o působivý román z brazilského vnitrozemí, kde úmorná práce, přetrvávající otrokářské manýry a vyprahlá půda představují pro obě hrdinky a jejich příbuzné každodenní tvrdý chléb. Nahlédněte do nerovných společenských poměrů v Brazílii, kde i po zrušení otroctví přetrvává vykořisťování „osvobozených quilombů“. V mistrně vystavěné zápletce autor důmyslně kombinuje realistické popisy pokřivených poměrů s melodickým až pohádkovým vyprávěním o tradiční spiritualitě a rodinných vazbách.