Téměř každý druhý Čech má půjčku. Bez čeho se do světa dluhů určitě nepouštět?
Zadluženost v Česku roste. Úvěr má téměř polovina lidí. I přesto ale Česká republika ve srovnání se státy Evropské unie patří mezi ty méně zadlužené země. Na co si nejvíce půjčujeme a jak si zajistit hladké splácení bez finančních zádrhelů?
Spotřebitelské půjčky jsou oblíbené, průměrná dlužná částka u nich činí necelých 240 000 Kč, přičemž s tímto typem úvěru se potýká zhruba 2,31 milionu lidí. V případě hypoték dosahuje průměrná půjčená suma 2,5 milionu korun, úvěr na bydlení pak má 40 % Čechů. Celkem lidé dluží přes 3,22 bilionu korun, vyplývá to z dat Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
Co se týká poskytovatele, více si půjčujeme u bank, bankovní půjčky tvoří z celkového objemu 64 %, nebankovní 36 %. A na co si Češi nejvíce půjčují? Především na pořízení automobilu, koupi nemovitosti a rekonstrukci bydlení. Velká část půjček pak padne také na nečekané výdaje.
Bez finanční rezervy se do půjček nepouštějte
Češi se půjček nebojí. Bohužel pětina lidí má kvůli dluhům zkušenosti i s exekucemi, což jen potvrzuje, že ne vždy je u všech půjčka dobře promyšlená. Řada žadatelů stále zapomíná na základní pravidla bezpečného zadlužení a nemá peněžní rezervu. Patříte k nim i vy? Pak si pamatujte, že k vytvoření finančního polštáře budete potřebovat běžný účet, popřípadě spořicí, a trochu té disciplíny. Na bankovní konto je vhodné každý měsíc ukládat minimálně 10 % z příjmu, a to až do té doby, doku nenaspoříte alespoň šestinásobek měsíčních výdajů nebo trojnásobek měsíčního příjmu.
Díky finanční rezervě se můžete snadno vyhnout půjčkám na nečekané výdaje a stejně tak prvotním potížím se splácením. Nenadálý peněžní výdaj by totiž v žádném případě neměl výrazně ovlivnit běžný rozpočet domácnosti a ani měsíční splátku.
Půjčka může být vstupenkou do dluhové pasti i k velkým výdělkům
Dnešní doba je velmi rychlá a umožňuje často téměř nemožné. Dříve nepředstavitelné online půjčky jsou už všední součástí úvěrového světa, a to jak u nebankovních firem, tak i u klasických bank. Získat peníze na ruku lze velmi snadno a rychle. A právě jednoduchost zadlužení může vést k unáhleným krokům, které z dlouhodobého hlediska nevyřeší danou životní situaci. Půjčky především nižších obnosů proto mohou být skutečně zrádné.
Před každým zadlužením je zapotřebí pamatovat na to, že: „Půjčka je skvělý sluha, ale zlý pán.“ A rizikové chování v kombinaci s úvěrem může vést do pořádného průšvihu. Na druhou stranu díky úvěrům lze získat mnohé. Z dlouhodobého hlediska nám může půjčka dokonce i vydělat, zapotřebí ale je vědět, kdy má půjčka smysl a na co si dát pozor. S tím mohou pomoci samotné banky, například Česká spořitelna se snaží své klienty na svých webových stránkách finančně vzdělávat a radí jim, jak na zdravé finance. Nejen tam se tak dozvíte, že zhodnotit váš majetek vám může pomoci třeba právě hypotéka.