7. Pavel Tykač

7. Pavel Tykač

7. Pavel Tykač Zdroj: Tereza Kovandová

Ondřej Souček

Posledních dvanáct měsíců bylo pro jednoho z nejzkušenějších českých byznysmenů přelomových. Stal se majitelem pražského fotbalového klubu SK Slavia Praha, čímž na sebe namířil reflektory víc než kdy dřív. Zároveň v červnu se svým dlouholetým parťákem Janem Dienstlem obsadil místo v dozorčí radě největšího tuzemského vydavatelství Mafra, což nahrává spekulacím, nejen že jeho zájem o tuto společnost trvá, ale že v ní už dnes drží část vlivu.

Hodnota majetku: 109,2 miliard korun

  • Věk: 60
  • Obor: energetika, investice
  • Zdroj majetku: skupina Sev.en Energy

Hlavní zaměření Tykačova byznysu nicméně zůstává – energetika. Doma se mu sice v tomto oboru daří čím dál méně – dlouhodobě varuje, že provoz uhelných elektráren je v Česku neudržitelný –, v zahraničí ale opět přikupoval. Zpátky získal například britskou energetickou společnost InterGen, kterou pouhý jeden rok kontroloval další český miliardář Pavel Hubáček. InterGen vlastní plynové elektrárny, díky čemuž může Tykač diverzifikovat své dosud převážně uhelné portfolio.

Další nákupy má Sev.en rozjednané: například i ve Vietnamu, kde v listopadu podepsal závaznou dohodu o převzetí 51procentního podílu uhelné elektrárny Mong Duong 2. Ne vždy taková jednání skončí akvizicí. V červnu Tykač vzdal koupi australské těžební společnosti Coronado Global Resources.

Převzetí 51procentního podílu firmy, která těží metalurgické uhlí a je veřejně obchodovaná na australské burze ASX, Tykač podle informací e15 odpískal kvůli výrazným korekcím na trhu s uhlím. Oproti září, kdy společnost Sev.en dohodu ohlásila, klesly o desítky procent jak ceny uhlí, tak hodnota australské firmy na burze. Původně vyjednané podmínky se tak pro Tykače staly nevýhodnými, na nových se už strany nedomluvily. Miliardáře Pavla Tykače to však mrzet nemusí. V energetické krizi si výrazně navýšil svou palební sílu, když vydělal desítky miliard korun, a tak se může rozhlížet i po atraktivnějších aktivech. 

Skupina se netají ani ambicemi v ocelářství, konkrétnější plány v tomto oboru ale zatím nesděluje. Tykač také drží podíl v polostátní skupině ČEZ nebo české bance Moneta, v níž kromě něho dvouciferné podíly vlastní i PPF a J&T. Dříve prohlašoval, že cílem je vytvořit silnou banku vlastněnou českým kapitálem, která nebude zatížena západoevropskými investory a manažery vyznávající zásady ESG ( „udržitelná“ environmentální a sociální pravidla spojená s odpovědnou korporátní politikou). Momentálně se však podíly hýbou jen minimálně, aspoň podle veřejně dostupných informací.

Triu investorů tak zřejmě zatím vyhovuje současný stav, v němž mají banku pod kontrolou a mohou se těšit z tučných dividend. Šedesátiletý podnikatel má také náramnou příležitost natřít svůj byznys aspoň trochu nazeleno. Se svým projektem Green Mine hodlá v severních Čechách revitalizovat území lomu ČSA, kde by mohly stát stovky megawattů obnovitelných zdrojů, výrobna vodíku nebo velkokapacitní bateriová úložiště. Potřebuje k tomu ovšem dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci, jež by investici výrazně zvýhodnila, kterou zatím nezískal. Jasněji by o miliardové dotaci mělo být během letošního roku.

Nejnovější e15 magazín „Rich List 2024“ objednávejte zde >>>