Nezájem Číňanů o luxus dopadl na švýcarské hodináře. Desítky jich už požádaly o státní pomoc

Po éře žní švýcarští hodináři zažívají krušné časy.

Po éře žní švýcarští hodináři zažívají krušné časy. Zdroj: Profimedia

Pavla Palaščáková

Nervózní čínská střední třída se kvůli ekonomickým problémům asijské velmoci zdráhá nakupovat luxusní zboží, což silně dopadá na evropské značky. Velké potíže mají švýcarští hodináři. Někteří využívají státní program, jehož cílem je udržet pracovní místa v tradičním odvětví, aby tak překlenuli období snížené poptávky.

Sektor, který se v pandemickém období těšil rozmachu, nyní zažívá náročné časy. Největší výrobce hodinek na světě společnost Swatch Group, která vlastní značky Blancpain, Longines nebo Omega, v létě oznámila prudký pokles tržeb za první pololetí.

Čisté tržby jí v období mezi lednem a červnem klesly meziročně o více než čtrnáct procent na 3,45 miliardy švýcarských franků. „Byl to pro Swatch Group ošklivý půlrok ve všech ohledech,“ hodnotil situaci podle Reuters analytik investiční společnosti Vontobel Jean-Philippe Bertschy.

Hodináři zkracují výrobní dobu

Samotná hodinářská firma uvedla, že celý trh s luxusním zbožím v Číně zřejmě zůstane problematický až do konce roku. Další švýcarská firma Richmont International ohlásila, že ve druhém kvartálu se její prodej hodinek značek Vacheron Constantin, Jaeger-LeCoultre a IWC propadl o 13 procent. V Číně to pak bylo dokonce 27 procent.

Celý hodinářský průmysl ve Švýcarsku, který zaměstnává na 65 tisíc lidí a patří mezi nejdůležitější exportéry, tak řeší, jak výrobu udržet. Dodavatelé součástek, kteří ještě poměrně nedávno hledali nové zaměstnance a nakupovali vybavení, nyní čelí odkladům objednávek velkých značek. Někteří prodloužili tradiční letní prázdniny nebo zkracují pracovní dobu.

Generální ředitel společnosti Breitling Georges Kern během nedávné show Geneva Watch Days uvedl, že dodavatelé a hodináři v reakci na útlum podnikají už poměrně drastické kroky. „Někteří dodavatelé si vzali šest, sedm nebo osm týdnů dovolené,“ tvrdil podle Bloombergu.

Hodináři také začínají ve velkém využívat státní program, který má předejít propouštění. Úřady v rámci něj platí až osmdesát procent ušlého platu zaměstnanců v případě omezení pracovní doby. Mezi prvními, kdo na schéma najel, jsou značky Girard-Perregaux a Ulysse Nardin, které spadají pod firmu Sowind Group.

Výpadek částečně nahrazují USA a Japonsko

„Zatím je to malá hodinářská krize, lehce odtržená od ekonomiky,“ řekl šéf Sowindu Patrick Pruniaux v Ženevě. Celkově podalo žádost o dočasné zkrácení pracovní doby a náhradu mzdy zaměstnanců už zhruba čtyřicet společností z kantonu Jura, jenž je centrem výroby hodinářských komponent.

I další lidé z branže očekávají, že čínské problémy jen tak neskončí a povlečou se přinejmenším měsíce. Optimisté ovšem věří, že pokud se Pekingu podaří najít správný recept na hospodářské potíže, zákazníci se rychle vrátí. Číňané totiž mají velké úspory, jen je nechtějí utrácet v nejisté době. „Nebudete si kupovat mechanické hodinky, pokud si myslíte, že váš příští rok nebude finančně příliš dobrý,“ podotkl Rolf Studer, šéf společnosti Oris, známé hlavně výrobou hodinek pro potápěče.

Hodináři také doufají, že čínský výpadek ve zbylé části roku částečně nahradí nákupy ve Spojených státech a v Japonsku, které se během léta zvedaly. Pomohl tomu příliv turistů na japonské ostrovy, který vyvolal slabý jen.