Rýže z Fukušimy prošla radioaktivní kontrolou. Poprvé od 2011

„Skutečnost, že množství rýže, která neprojde naší kontrolou, se v posledních třech letech neustále snižovalo, naznačuje, že podnikáme správné kroky,“ řekl agentuře Reuters úředník, který má na starosti dohled nad pěstováním rýže ve Fukušimě, Cuneaki Oonami.
V letech 2012 a 2013 neprošla kontrolou pouze nepatrná část produkce, která musela být zničena.
Jaderné neštěstí v elektrárně Fukušima, způsobené zemětřesením a cunami v březnu 2011, mělo největší dopad na zemědělce a rybáře v oblasti. Japonsko kvůli radiaci muselo pozastavit vývoz zemědělských produktů a ryb. Havárie byla největší jadernou katastrofu od dubna 1986, kdy explodovala elektrárna v ukrajinském Černobylu.
Obnovení dovozu
Od té doby sice země již zrušila vývozní omezení, opakované úniky radioaktivní vody z elektrárny ve Fukušimě však přiměly Jižní Koreu v roce 2013 zakázat dovoz z osmi regionů.
Soul nyní uvažuje o obnovení dovozu, a jihokorejští odborníci proto navštívili minulý měsíc jadernou elektrárnu ve Fukušimě a zařízení na testování radiace. Japonský úřad pro rybolov uvedl, že jihokorejští odborníci plánují další inspekci ještě tento měsíc.
Fukušimská katastrofa |
---|
![]() |
—————————————————–