Špatný týden pro vesmírné lety: loď SpaceShipTwo při testování havarovala
Nehoda vesmírné lodě má tak svou první oběť po téměř 12 letech. Zároveň vzbuzuje velké obavy o budoucnost soukromého pronikání do vesmíru.
„V průběhu testovacího letu nastala vážná anomálie, která vedla k celkové ztrátě letounu. Naší hlavní starostí je nyní stav pilotů, který je zatím neznámý,“ stojí v twitterových příspěvcích firmy britského miliardáře Richarda Bransona Virgin Galactic. Branson pak na internetu oznámil, že letí na místo neštěstí v Mohavské poušti, aby byl se svým týmem.
Our first concern is the status of the pilots, which is unknown at this time. (3 of 4)
— Virgin Galactic (@virgingalactic) October 31, 2014
Jak agentuře AP událost popsal fotograf Ken Brown, který byl svědkem nehody, vesmírná loď explodovala krátce poté, co se odpoutala od letadlového nosiče. Zažehla raketové motory a pak nastal výbuch. Letadlový nosič přitom vynesl vesmírnou loď do velmi velké výšky. Šlo o 35. testovací let s použitím raketových motorů.
Společnost zatím příčinu nehody ani žádné další podrobnosti nezveřejnila. Uvedla pouze, že na vyšetřování spolupracuje s místními úřady.
V plánu pět lodí
Společnost Virgin Galactic plánovala mít k dispozici celkem pět vesmírných lodí SpaceShipTwo a využívat je k soukromým cestám do vesmíru. Cesty již bylo možné rezervovat, a to za počáteční částku 250 tisíc dolarů (5,5 milionu korun). Podle agentury Reuters si cestu zamluvilo nebo složilo zálohu již více než 800 lidí. Virgin Galactic od nich má na kontě více než 80 milionů dolarů (1,8 miliardy korun).
Výlety do vesmíru se měly konat z kosmodromu Spaceport America, vybudovaném v poušti Nového Mexika. Do lodi se mělo kromě pilota vejít ještě šest pasažérů. Podle původně zveřejněných plánů se měl SpaceShipTwo dostávat pomocí nosného letounu WhiteKnightTwo do výšky 15 kilometrů, kde se loď měla odpojovat a zažehávat raketový motor, který by ji vynášel nad zemskou atmosféru. Vesmírný výlet měl trvat asi 2,5 hodiny.
Druhá vážná nehoda soukromníků v za poslední tři dny
Ve Spojených státech jde o druhou vážnou nehodu rakety v průběhu několika dní. V úterý soukromá americká raketa Antares bez posádky explodovala jen několik sekund po startu z komerčního kosmodromu na ostrově Wallops Island v americkém státě Virginie. Incident si nevyžádal oběti ani zraněné.
Šlo zároveň o první nehodu od doby, kdy americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) svěřil dopravu nákladů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) soukromým firmám. Raketa měla do vesmíru vynést nákladní loď Cygnus s téměř 2,3 tuny nákladu, včetně vědeckého materiálu, určeného pro ISS.
Soukromé lety do vesmíru to zpozdí o několik let
Tyto tragédie podle médií vzbuzují vážné otázky nad budoucností soukromého podnikání při dobývání vesmíru. Pro Bransona a jeho partnery jde o vážné ohrožení investic - vývoj stroje stál totiž kolem půl miliardy dolarů (asi 11 miliard korun).
„Je to neúspěch pro vesmírnou turistiku. K letu nedojde dřív než za několik let,“ řekl podle agentury AFP Marco Caceres, analytik kosmického průmyslu z poradenské společnosti Teal Group ve Washingtonu. „Tato nehoda jistě povede ke zpoždění komerčních letů Virgin Galactic na dobu nejméně dvou let a více,“ dodal Caceres.
Výběr nehod vesmírných plavidel se smrtelnými následky: |
---|
23. března 1961 - Po požáru v přetlakové komoře zahynul člen sovětského 1. oddílu kosmonautů Valentin Bondarenko |
27. ledna 1967 - Při statické zkoušce lodi Apollo 1 na Kennedyho mysu v USA zahynuli Virgil Ivan Grisomm, Roger Chaffee, Edward White. |
31. ledna 1967 - Při požáru makety kosmické kabiny na letecké základně v San Antoniu v USA zahynuli William Bartley a Richard Harmon. |
24. dubna 1967 - Při přistávání sovětské lodi Sojuz 1 zahynul Vladimir Komarov (první neštěstí při kosmickém letu). |
30. června 1971 - Při přistávání sovětské lodi Sojuz 11 se předčasně otevřel provětrávací ventil a v kabině se udusili tři sovětští kosmonauti Georgij Dobrovolskij, Vladislav Volkov a Viktor Pacajev. |
28. ledna 1986 - Americký raketoplán Challenger explodoval 73 sekund po startu z mysu Canaveral a zřítil se do oceánu; všech sedm členů posádky (Francis Scobee, Michael Smith, Judith Resniková, Ronald McNair, Ellison Onizuka, Gregory Jarvisd, Christa McAuliffeová) zahynulo. |
1. února 2003 - Při přistávacím manévru se nad Texasem ve výšce 63 kilometrů roztrhl v plamenech americký raketoplán Columbia; všech sedm členů posádky (šest Američanů - Rick Husband, William Cameron McCool, Michael Philip Anderson, Kalpana Chawlaová, David McDowell Brown, Laurel Blair Clarková - a první Izraelec ve vesmíru Ilan Ramon) zahynulo. |
31. října 2014 - Soukromá vesmírná loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic při testovacím letu explodovala po zážehu motorů a spadla v Mohavské poušti; kopilot stroje zemřel a hlavní pilot, který se katapultoval, byl zraněn. |
Soukromý kosmodrom Richarda Bransona otevřen
Virgin SpaceShipTwo: První let s křídly nahoru