Trump: Cla na dovoz z Číny se podstatně sníží, ale nula to nebude

Americký prezident Donald Trump.

Americký prezident Donald Trump. Zdroj: Profimedia.cz

koc

Americký prezident Donald Trump v souvislosti s pokračující volatilitou na trzích naznačil možný obrat v celní válce s Čínou. Šéf Bílého domu prohlásil, že vysoká cla podstatně sníží, na nulu se podle něj ale nedostanou.

Trumpův poslední komentář představuje první zdánlivý ústupek po týdnech osočování Pekingu a stupňování celní politiky, která vyústila v to, že dovozní poplatky na zboží z Číny nyní dosahují 145 procent. 

„145 procent je velmi vysoká hodnota, tak vysoká už nebude,“ řekl Trump v Oválné pracovně. „Nebude to ani zdaleka tak vysoké. Výrazně se sníží. Ale nebude to nula,“ dodal. Reagoval tak na dřívější vyjádření amerického ministra financí Scotta Bessenta, že obří tarify mezi Spojenými státy a Čínou fakticky zablokovaly obchod mezi oběma ekonomikami.

Čínsko-americké vztahy nejsou udržitelné

Bessent na soukromé investiční konferenci pořádané společností JP Morgan Chase řekl, že celní válka s Čínou je neudržitelná. Údajně také očekává, že obě mocnosti v blízké budoucnosti sníží vzájemné napětí, potvrdila CNN osoba obeznámená s touto záležitostí. 

Přesto Bessent rovněž uvedl, že komplexní dohoda může trvat dva až tři roky. Zopakoval také svůj názor, že Čína dusí Spojené státy svou spotřebitelskou ekonomikou a upřednostňuje výrobu na úkor USA. Jakákoliv dohoda by podle něj vyžadovala změnu obchodní rovnováhy, která by umožnila USA zvýšit produkci. Jednání s Čínou o takové dohodě podle něj zatím nezačala.

Bessent svými poznámkami výrazně přispěl k tomu, že akcie v úterý prudce posílily po pondělním propadu, za kterým stály Trumpovy útoky proti šéfovi americké centrální banky (Fed) Jeromu Powellovi. Asijské akcie ve středu také rostly, přičemž hongkongský index Hang Seng přidával nejvíce. 

Dvě největší světové ekonomiky na sebe vzájemně uvalily rekordní cla v rychle se stupňujícím souboji, který rozbouřil globální trhy, narušil dodavatelské řetězce a vyvolal obavy z recese.

Čína nasadila vzdorovitý tón, odmítla ustoupit a místo toho se rozhodla pro odvetu. Peking zvýšil cla na americké zboží až na 125 procent, zařadil další americké společnosti na svůj seznam pro kontrolu vývozu a omezil export kritických nerostných surovin používaných ve všem od iPhonů až po raketové systémy.

Čína také bolestivě zasáhla americký filmový průmysl, když snížila počet hollywoodských filmů promítaných v zemi a vrátila do USA nejméně dvě letadla Boeing určená pro čínské letecké společnosti.

Přes to všechno Trump trval na tom, že má s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem „velmi dobré vztahy“. Zároveň vyčkával, že jeho čínský protějšek udělá první krok. Místo toho, aby Si vyzval Trumpa k jednání o clech, zahájil diplomatickou cestu po jihovýchodní Asii, aby se postavil proti snaze Spojených států využít celní válku k ekonomické izolaci Číny. 

GALERIE:Trump letos zahájil své druhé funkční období v roli prezidenta USA

Donald Trump během prezidentské kampaně (25.10.2024)
Donald Trump na již ikonické fotce těsně po neúspěšném pokusu o atentát
Donald Trump po pokusu o atentát (14.7.2024)
Benjamin Netanjahu s Donaldem Trumpem v New Yorku. (18.9.2017)
Donald Trump
37 Fotogalerie

Trump chce být na Čínu milý

V úterý Trump znovu vyjádřil naději, že Si zasedne k jednacímu stolu – a slíbil, že na něj „bude velmi milý“. Na dotaz, zda se Spojené státy chystají jít přes mrtvoly, aby se s Čínou dohodly, Trump odpověděl: „Ne, ne, budeme velmi milí. Oni budou velmi milí a uvidíme, co se stane,“ prohlásil prezident. „Ale nakonec se musejí dohodnout, protože jinak nebudou moci ve Spojených státech obchodovat, a my chceme, aby se zapojili. Myslím, že spolu budeme žít velmi šťastně a v ideálním případě spolupracovat, takže si myslím, že to bude fungovat velmi dobře,“ dodal.

Trump také potvrdil, že během rozhovorů nebude otevírat otázku covidu-19, která je v Pekingu politicky velmi citlivá. Bílý dům nedávno spustil webovou stránku, která naznačovala, že virus pochází z laboratoře v Číně, což podráždilo tamní diplomaty.

Čína ze své strany ponechala dveře pro rozhovory otevřené, ale trvá na tom, že musejí probíhat za rovných podmínek. Osoba obeznámená s uvažováním čínské vlády minulý týden sdělila CNN, že Čína je otevřená obchodním jednáním s USA, ale musejí být založena na „respektu“ a také na větší „důslednosti a reciprocitě“ ze strany Trumpovy administrativy.

VIDEO: Výkyvy na trzích jsou příležitostí. Investiční šance vidím i v Latinské Americe a v Indii, říká Michal Semotan z J&T v pořadu FLOW

Video placeholder
• e15

Čínská vláda na Trumpovy poslední komentáře zatím oficiálně nereagovala, Trumpovy tarify však soustavně kritizuje. V pondělí Peking údajně varoval ostatní země před uzavíráním obchodních dohod se Spojenými státy, které by mohly mít negativní dopad na Čínu.

Korejská média informovala, že Peking nyní vyvíjí vlastní tlak na třetí země, aby prosadily čínská omezení prodeje do USA. Deník Korea Economic Daily uvedl, že některé korejské společnosti obdržely od čínské vlády dopisy, v nichž je varovala před „odvetnými opatřeními“, pokud budou vyvážet americkým vojenským dodavatelům jakékoli výrobky, které obsahují čínské vzácné zeminy.

Tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová mezitím uvedla, že Trumpova administrativa obdržela od jiných zemí 18 návrhů na obchodní dohody s USA.