Trump na měsíc pozastavil cla na zboží z Mexika a Kanady splňující podmínky USMCA

Trumpův projev v Kongresu (březen 2025)

Trumpův projev v Kongresu (březen 2025) Zdroj: ČTK / AP / Win McNamee

ČTK

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal dekret, který na jeden měsíc pozastavuje cla na zboží z Mexika a z Kanady splňující podmínky dohody o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMCA). Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Během dne Trump avizoval pozastavení pouze v případě Mexika.

Spojené státy v úterý uvalily na dovoz z Mexika a Kanady cla ve výši 25 procent. Trump však již ve středu poskytl měsíční výjimku z nových cel automobilovým produktům splňujícím podmínky USMCA.

Dnešní Trumpovo prohlášení přišlo krátce poté, co americký ministr obchodu Howard Lutnick uvedl, že automobilová výjimka se pravděpodobně rozšíří na veškeré zboží z Mexika a Kanady splňující podmínky USMCA. Ministr odhadl, že výjimka by se tak týkala více než poloviny zboží dováženého z Mexika a Kanady.

Kanadský premiér Justin Trudeau označil Lutnickova slova za "slibné znamení".